Dilin Tarihi

Yalnızca insanlık tarihinin değil tüm dünya yaşamının en önemli beceresi olmasına karşın oldukça sıradan görünen dilin yapısını ve oluşumunu anlatan bir kitap “Dilin Tarihi”. Teknik bir anlatımın dışına çıkarak dilin tarihinin herkes tarafından okunabilir/öğrenilebilir olmasını sağlayan kitap bu yönüyle diğer “dil tarihi” kitaplarından da farklılaşıyor.

Dilin-Tarihi

Kitapta dil üzerine oldukça geniş bir yelpaze sunuluyor. Dilin ortaya çıkışından, hayvanlar arasındaki iletişim, bilgisayar dili ve dillerin geleceği gibi onlarca içeriğe değinen kitap geniş bir kaynakçaya dayanılarak hazırlanmış.

Steven Roger Fischer’ın üçleme olarak düşündüğü serinin ilk kitabı olan “Dilin Tarihi” kitabı için ünlü dil bilimci Noam Chomsky kitabın arka kapağında şu sözlere yer veriyor:

“Dilin Tarihi, Steven Roger Fischer’ın kaleme aldığı üçlemenin ilk kitabı. Önümüzdeki aylarda yayımlanacak diğer kitaplar ise, Yazmanın Tarihi ve Okumanın Tarihi. Steven Fischer’ın ilgi çekici ve iddialı çalışması, bir bölümü neredeyse hiç bilinmeyen, bir bölümü ise yıllardır çeşitli derinliklerde araştırılmış engin bir sahayı keşfe çıkıyor. Fischer, insan doğasının ve başarılarının temel ve özgün yönlerine ilişkin zorlu sorular ortaya atıyor. Heyecan verici ve son derece bilgilendirici bir araştırma.”

Türkiye İş Bankası Kültür Kitaplarından çıkan kitabın çevirisini Muhtesim Güvenç üstlenmiş. Dilin gelişimi ve özellikleri hakkında fikir edinmek isteyen ya da dile yeni bir bakış açısı getirmek isteyen herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı bile kitabın neden okunması gerektiğini ortaya koyuyor.

“Doğada görülen en büyüleyici yeteneğin, sıradan ve benzersiz bir becerinin, yani dilin hikâyesini anlatan Dilin Tarihi, bilinen ya da gün yüzüne çıkarılan insan dillerindeki değişikliklerin formel ve teknik anlatımıyla yetinen geleneksel dilbilim tarihi eserlerinden çok farklı bir kitap.

Eserde sırasıyla bütün hayvanların dillerinden primat dillerine, genel olarak Homo Sapiens’lerin dilinden insan dillerinin büyük ailelerine, özgül dil ailelerinden yeni küresel toplumun dil kullanımına, internetle birlikte değişen iletişim teknolojisinin dil üzerindeki etkisine ve günümüzde “dünya dili” konumuna giderek yaklaşan İngilizcenin muhtemel geleceğine kadar geniş bir konu yelpazesi üzerinde duruluyor.

Dilbilim öğrencileri için yararlı bir hazırlayıcı metin olan Dilin Tarihi, özel dilbilim terminolojisi ya da yöntemleri hakkında hiçbir önbilgi gerektirmediği için, genel okuyucunun da dilin hikâyesini, bu benzersiz serüveni kolayca izlemesine olanak veriyor.”

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir