“Dinamit”: Korkuyu Hissettim!

Dün akşam Beyaz TV’nin en çok seyredilen tartışma programlarından “Dinamit”in ilk başlarını biraz seyretme imkanım oldu. Programı Ahmet Kaya’ya ithaf etmişlerdi. Ahmet Kaya Özel Yayını’ydı program. Programda 12 Şubat 1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği’nin gecesinde Ahmet Kaya’ya yapılan saldırılar ve kimlerin bu saldırılara ön ayak olduğu isim isim açıklanacaktı. İsterseniz 12 Şubat 1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği’nin ödül gecesinde neler olmuştu, onları hatırlayalım:

12 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği’nin ödül gecesi vardı. Ahmet Kaya’da ödül alanlar arasındaydı. Ödülünü almaya çıktığında “Ben Kürt asıllıyım ve Kürtçe şarkılar yapacağım ve klip çekmek istiyorum.” dedi. Bu sözü herkes bilir ama bu sözlerden sonra söylediği sözleri pek kimse bilmez. Ahmet Kaya ardından “Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayımlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum.” dedi. Bu sözleri söylerken sözlerinde bir provakasyon havası var mıydı ya da Kaya’nın mimikleri ne diyordu onu iyi bilmek gerekir. İşte bu sözler olayın fitilini ateşledi. Bugün tanıdığımız birçok ünlü kişi Ahmet Kaya’ya sözlü ve fiili saldırıda bulundu. Sahnede olan Serdar Ortaç da olayın kıvılcımlanmasında epeyce etkili oldu. Serdar Ortaç, öyle vatanını, milletini çok sevdiği için mi yapmıştır bunları yoksa rüzgar nereden esiyorsa o yönden mi estiği bilinmez ama bilinen bir gerçek vardır ki Ortaç, o günlerde askerliğini daha yapmamış hatta ardından asker kaçağı olduğu için hapse de girmiştir. Sonra 28 gün bedelli askerlik yapmıştır.

İşin ilginç yanı 14 Şubat’taki yazısında sayın Ertuğrul Özkök, “O gece orada birçok gerçek sanatçı vardı. Her biri Türkiye’nin yüz akıydı. Bütün bunlar içinde bir tek çirkin adam çıktı. O da ne yazık ki Ahmet Kaya idi.” demiştir. Şimdi bir düşünelim sayın Özkökleri, sonra o gecede çatal, bıçak atanları sağa sola ya da birlikte şarkı söyleyenleri; bunların çoğu açılımcı, Milli Birlik ve Kardeşlik projesini destekler oldular. Ne oldu size, o yıllardaki rüzgarın yönü ile bu yıllardaki rüzgarın yönü farklı mı? Yoksa siz her dönemin adamları mısınız?

Gelelim dün akşamki programa tekrar… “Dinamit” programına Serdar Ortaç da katılacakmış ama hastalığından dolayı mı yoksa konseri mi varmış ne işte katılamamış. Ama haftaya programa kesin katılacakmış. Ama Serdar Ortaç’ı bir görseniz, seyredenler bilir, ne ezilip büzülüyor, içim acıdı vallahi. Hadi Latif Bey’e “abi” demesini anladım da bu dönemin en popüler gazetecisi kendisinden 11 yaş küçük olmasına rağmen ona da “abi, baba” diyerek el pençe divan durması korkunun ne kadar insanın iliklerine işleyebileceğini canlı olarak gördük ve hissettik. Hele hele haftaya programınıza kesin geleceğim derken diğer tarafın “Haftaya konser falan yapmıyorsun varsa da iptal ediyorsun.” derken Ortaç “Problem değil abi, varsa da iptal ederiz.” diyor. Bunlar olurken programın sunucusu yine kendi patlatacağı bombayı düşünerek Serdar Ortaç’tan bir Ahmet Kaya şarkısı söylemesini istiyor. Ortaç ilk önce, abi, işte ulusalcılar var, bir tarafta görünmek güzel değil, gibisinden sözler söylemeye çalışıyor ama diğer taraf “Ulusalcılardan korkuyor musun?”, “Mahalle baskısı mı hissediyorsun?” gibi sorular yöneltiliyor. Sonunda Serdar Ortaç, bir Ahmet Kaya şarkısını zorla mırıldanıyor.

Meraklısı için o bölümün videosu:

 

Netice… Korku, insanın üzerine çöktü mü insanın “dinamit”i patlar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir