Dinozorların Keşfi: Jurassic Land

jurassic land 1Türkiye’nin en büyük eğitim ve eğlence mekanı olan Jurassic Land 10000 metrekarelik bir alana kurulmuş. İstanbul Avrupa Yakası’na yolu düşenler Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde bulunan Jurassic Land’a uğrayabilirler. 2011 yılında hizmete açılan Jurassic Land, Türkiye’de daha önce örneği olmayan “edutainment” konsepti ile yani eğitim ve eğlenceyi bir arada bulundurma konsepti ile hizmet veriyor.

Öğretmenler Günü’nde biz de Jurassic Land’ı ziyaret ettik. Jurassic Land’a girdiğimizde büyük büyük dinozor maketleri karşıladı bizi. Dinozor maketlerini gezerken dinozorların altında da o dinozorla ilgili küçük küçük bilgileri okumayı elimizden geldiği kadar ihmal etmedik. Bununla beraber bol bol fotoğraf da çektik. 150 -170 milyon yıl öncesinde yaşamış bu canlıların bu kadar devasa olması insanı gerçekten hayrete düşürüyor. Etle beslenen dinozorların yanında otla beslenen dinozorların keşfini yaptıktan sonra dinozorların yumurtalarını da inceledik.

jurassic land 2Fazla vaktimizi almamıştı bu gezi. Biz, dönüş hazırlıkları yapmaya başlarken ve içimizden “Bu kadarcık mıydı?” diye geçirirken güleç bir erkek sesi duyuldu. “Dört boyutlu gösterimimiz için lütfen yanımdaki kapıya doğru yönelin!” dedi bu ses. “Dört boyutlu gösterim” ifadesini duyunca heyecan kat sayım birden ikiye katlandı. Güzel bir sinema salonu şeklinde hazırlanmış bölüme girdik. Görevli, Öğretmenler Günü’müzü kutladıktan sonra sinema gösterimi ile ilgili ufak tefek açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar bile benim daha da heyecanlanmamı sağladı. Aşağı yukarı beş dakika civarında olan bu muhteşem gösterim bittiğinde sadece bu beş dakika için bile buranın ziyaret edilebileceğini düşündüm.

jurassic land 3Gösterim bittikten sonra dinozorlar hakkında daha detaylı bilgiler edinebilmemiz için dinozorlar ile ilgili özel bölümler oluşturulmuş. Kuluçka Bölümü, Yeni Doğan Bölümü, Tehlike Bölümü gibi çeşitli bölümleri, hazırlanan bu bölümler arasında sayabiliriz. Değişik ses efektleriyle ve görsel efektlerle süslenmiş bu bölümler ve Jurassic Land, en son karşımıza çıkan alışveriş bölümünden sonra Jurassic Teras ile bitiyor. Jurassic Teras’ta da üç tane devasa dinozor bizi korkunç sesleriyle ve vücut hareketleriyle uğurluyor.

İstanbul’da yaşıyorsanız ve değişik aktiviteler arıyorsanız ve belki de en önemlisi dinozorların yaşamını birazcık da olsa merak ediyorsanız burayı görün derim…

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 23 Kasım 2014

    […] merkezinde kurulmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Aynı alışveriş merkezinde Jurassic Land olduğunu da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir