Diriliş

diriliş ertuğrul afiş

Dün akşam TRT ekranlarında uzun süredir merakla beklenen “Diriliş Ertuğrul” dizisinin ilk bölümü yayımlandı. Daha dizi yayımlanmadan sosyal medyada büyük bir ses getirdi. Dizi yayımlandıktan sonra da dizi için övgü dolu sözler söylendi ve dizi, sosyal medyanın en çok konuşulan konusu haline geldi. Öyle ki “Diriliş” hastagı dünya sıralamasında da birinci sıraya oturdu.

Osmanlının kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin hayatını dizinin ana konusu seçen senaristlerimiz bu bağlamda Osmanlının kuruluşunda etkili olan olayları -göçleri, savaşları, Türkmen beyleri arasındaki mücadeleleri, acımasız Moğolları ve Tapınak Şövalyelerini- anlatmaya çalışır.

diriliş

Görkemli bir ilk bölümle seyircilerine “Merhaba!” diyen dizinin ileriki bölümleri de temenni ederim ki aynı görkemle devam eder. Türk sinema ve dizi tarihinde eşine az rastlanır sahnelerin olduğu “Diriliş” ekibini kutlamak gerek. Dizinin daha ilk dakikalarında başlayan heyecan zaman zaman düşse de dizinin genelinde bu heyecanı yaşıyoruz. Dövüş sahnelerindeki ustalık, darbelerin tamamen gerçeğe yakın çekilmesi, kafa kesme sahnelerinin bu zamana kadar hiçbir Türk yapımında görmediğimiz şekilde güzel hazırlanması, oyuncuların performansı ve akılda kalan beylik sözler dizinin görkemli olmasında ön plana çıkan unsurlar olarak sayabiliriz. Bir de artık Türk dizilerinin sürelerini makul bir dakikaya çekilmesi elzemdir. Yabancı diziler gibi bizim dizilerimizin de 40 – 50 dakika olarak hazırlanması gerekir. Mesela “Diriliş” bu süre kadar çekilse bir o kadar daha heyecanlı, bir o kadar daha etkileyici olur.

diriliş ertuğrul

Bu güzel dizinin senaristliğini Mehmet Bozdağ ve Atilla Engin üstlenmiş. Yönetmeni ise Mehmet Günay. Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Didem Balçın, Serdar Gökhan, Mehmet Çevik ve Hülya Darcan gibi değerli oyuncular var. Bu oyuncuların yanında Ertuğrul Gazi’nin yanında olan alplerine dikkat etmek gerekli. Bamsı Beyrek (Nurettin Sönmez), Turgut Alp (Cengiz Coşkun) ve Doğan Bey (Cavit Çetin Güner) de bu dizide önemli işler yapacak ve büyük beğeni toplayacağa benziyor. Tabi oyunculukların güzel ve başarılı olmasında uzun emeklerin olduğu aşikar. Oyuncular aylarca değişik hocalardan at binme, kılıç kullanma, ok atma dersi almışlar. Bunların yanında 13. yüzyılı canlandırmak için Riva’ya ve Beykoz Kundura Fabrikasının olduğu alana özel bir yer yapılmış. Kostümler için de söze gerek yok bence. Üzerinde titizlikle çalışıldığı çok belli.

İşte bu çalışmalar ve hazırlıklar “Diriliş”in görkemini ortaya çıkarmış.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 29 Nisan 2015

    […] Çok fazla televizyon seyretmeyen birisi olarak seyrettiğim iki diziden birisi olan “Diriliş“i bırakmak istemiyorum […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir