Doğanın Zonguldak’a Armağanı: Gökgöl Mağarası

Yolunuz Zonguldak’a düşer mi bilmem. Ancak olur da giderseniz kara elmas diyarına, mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir Gökgöl Mağarası.

gökgöl mağarası (5)
Speologların* Herodot’un “Mısır, Nil’in armağanıdır.” sözüne atfen söyledikleri “Gökgöl Mağarası, doğanın Zonguldak’a armağanıdır.” sözü hiç de boşuna söylenmemiştir. Doğanın yaratımlarının güzelliği karşısında bir kez daha hayrete düştüm mağarayı gezerken.
gökgöl mağarası
Ankara-Zonguldak yolu üzerinde, Zonguldak’a 3 km mesafede olan mağarayı yoldan geçerken fark etmeyebilir, eğer yerini tam olarak bilmiyorsanız aracınızla ani bir duruş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ankara yönünde yolun sol tarafında kalan mağara Zonguldak’tan ayrılırken içinizde hoş anılar bırakacaktır. Öyle girişini görüp de “Aman ne göreceğim ki sanki içerde?” demeyin çünkü dıştan görünüşü pek ilgi çekici olmasa da içi kesinlikle harika! Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından işletilen mağaranın giriş fiyatı oldukça makul. Hemen hatırlatayım Müze Kart geçmiyor.
gökgöl mağarası (2)
1976’da Temuçen Aygen, Chris Mauer ve Harvery Lomas tarafından keşfedilen mağara yaklaşık 3,5 km uzunluğunda. Mağaranın 875 metrelik kısmı gezi rotası olarak düzenlenmiş ve ışıklandırılmış, bu haliyle Türkiye’nin ziyarete açık en büyük damlataş mağarası olduğu söyleniyor. Yürüyüş rotasının tamamı gidiş dönüş 1750 metre yapıyor ve içerde geçirilen süre kesinlikle bir saatin altında olmuyor.
gökgöl mağarası (4)
Fosil bölüm, aktif ya da diri bölüm ve yan kollar olmak üzere üç kısımdan oluşan mağaranın içerisinde sarkıtlar, dikitler ve travertenlerle donanmış bir görsel yolculuğa çıkılıyor.
gökgöl mağarası (3)
Zihnim kimi sarkıtları deniz canlılarına benzetirken kimilerini de minareye benzetmekten kendini alamıyor. Kendimi fantastik bir film setinde hissettiğim mekan beni Tolkien’in Orta Dünya’sına sürüklüyor.
gökgöl mağarası (6)
Mağarada yaz ortasında gezerken bile bir müddet sonra üşümeye başlıyor insan. Yerel halk mağaranın bu soğuk havasının çok temiz olduğunu ve astıma iyi geldiğini dile getiriyor.

Engin AKALIN

*mağara bilimci

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir