Doğu Karadeniz’in Saklı Cennetleri

1. Sis Dağı

Sahile 40 km uzaklıkta olan Sis Dağı, Giresun’un Görele ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Doğu Karadeniz sıradağlarının uzantısı olan 2182 metre yüksekliğindeki dağ, c statüsünde milli park olarak korunmaya alınmıştır.

sis dağı sis dağı1

2. Zeytinlik Mahallesi

Karakteristik Doğu Karadeniz mimarisinin korunan en iyi örneklerinin yer aldığı mahalle şehrin kalesinin hemen eteklerinde yer alıyor. Giresun’un şehri tepeden gören bir konumuna 1800’lü yılların sonunda yapılan evler, bölgenin hakim rüzgarı olan karayele kapalı bir konumda yer almaktadır. Mahalle Kentsel Sit Alanı olarak korunma altına alınmış ve yenileme çalışmaları yürütülmektedir.

zeytinlik mahallesi zeytinlik mahallesi1

3. Karagöl

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan göl, ilçe merkezine 27 km mesafede. Maçahel yolu üzerinden ulaşılabilen göl Karadeniz’in en bakir kalan, turizm kirlenmesine uğramayan yerlerinden biri. Uzungöl gibi bir heyelan sonucu oluşmuş Karagöl dudak uçuklatacak güzellikte.

karagöl karagöl1 karagöl3

4. Maçahel

Dağlarla çevrilmiş, sözün gerçek anlamıyla saklı bir cennet Maçahel. Gürcistan sınırında olan bölgenin üç yanı dağlarla çevrili. Kar yağdıktan sonra bölgeye ulaşım mümkün olmuyor. Camili olarak adlandırılan bölge altı köyden oluşuyor. Artvin’in Borçka ilçesine bağlı olan yöreye ulaşmak için 1830 metre yüksekliğindeki Maçahel Geçidi’ni aşmak gerekiyor.

macahel macahel1

5. Pokut Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan yayla 2000 metrenin üstündeki yüksekliğiyle tam bir temiz hava deposu. Yer ve göğün birleştiği noktalardan biri olan Pokut yaylasında konaklamak da mümkün. Ancak önceden yer kontrolü yapmayı unutmayın.

pokut pokut1

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir