Domates Saçlı Kız

domates saçlı kız

Çürük Yumurta Kenti’nde insanlar mutlu, mesut yaşarlarmış ama Tiktik ve Tıktık adındaki iki karga bu kentin meydanında devamlı konuşur, halkı rahatsız edermiş. Meydanda bulunan dükkancıların bazıları dükkanlarını kentten uzaklaştırmışlar bazıları da bu kargalara pabuç bırakmamak için dükkanlarını taşımamışlar. Tiktak uçar, uçtuğu her yerde yazılı olan ne varsa derler, toplar onu Tıktık’la beraber okurmuş. Bu kargaların dilini anlamaya çalışanlar tarafından bir kargalog bulunmuş ve kargaların okudukları çözülmüş. İşte bundan sonra asıl hikaye başlar.

Kitabın bundan sonraki kısmında Yetiştirme Yurdu’nda büyüyen bir kızın hikayesi anlatılır. Yetiştirme Yurdu’nda arkadaşları ve onlara yardım eden görevlilerle -hatta onları anne bilir- çok mutlu bir hayat geçiren kızımız, günün birinde gerçek annesinin ortaya çıkması ile hayatı tamamen değişir. İlk başlarda annesiyle gitmeyi istemese de sonra ona cazip gelen düşünceler ve başka da bir çaresi olmadığı için annesiyle gitmiştir. Yeni evinde onu iyi karşılamasalar da sonra her şey istediği gibi olur ve anlıyoruz ki “Domates Saçlı Kız” mutlu bir şekilde ailesiyle yaşar.

Sevim Ak, “Domates Saçlı Kız” kitabında ilk olarak yetiştirme yurdunda yaşayan çocuklara mercek tutmuş. Yetiştirme yurdundan yaşayan çocuklar, oradaki görevli kadınları anneleri olarak görmüşler. Bazen başlarına olumsuz olaylar gelse de oraya sıkı sıkıya bağlı kalmışlar. Özellikle Sulak Anne karakteri bu anlamda çok fazla ön plana çıkmış.

domates saçlı kız kitabıDomates Saçlı Kız’ın, gerçek annesi ortaya çıktıktan sonra annesi ile yaşadıkları da dikkate değerdir. Üvey anne ve üvey baba problemi, Domates Saçlı Kız’ın annesi ile kendi evine geldikten sonra iyice gözler önüne sermiştir. Yetiştirme yurdunun sıcak ortamından ayrılıp soğuk bir yuvaya gelen küçük kızımız üvey babasının sert tutumu, üvey abisinin ayrıcalıklı ve ona karşı aldırmaz tavrı ve annesinin çoğu zaman soğuk ve sert tavrı yüzünden annesinin evinden kaçmak zorunda kalmıştır. Onun için tek açılacak olan kapı Sulak Anne’nin kapısı olduğunu bilen kızımız yetiştirme yurdunun arkasından onun yanına gider. Sulak Anne, kendi hayatı ile ilgili daha önce duymadığı olayları ona anlatır. Tekrar eve dönen Domates Saçlı Kız, herkesin ona karşı tutumunun değiştiğini fark eder ve annesinin de arasının bozuk olduğu dedesi ile tanışır. Dedesi ve ailesi ile çok mutlu olur.

Domates Saçlı Kız’ın başına gelen olumsuzlukların hemen düzelmesi ve her şeyin tatlıya bağlanması kitaba bir masal havası katıyor. Nasıl ki masalların sonu her zaman mutlu bir sonla biter, yazarımız da kitabını mutlu bir sonla bitirmeyi istemiş. Ayrıca masal havasını pekiştirmek için yazarımız kahramanlarına masallar da anlattırmış. Bunun yanında yazarımızın kahramanlarına ve olayın geçtiği kente verdiği isimler de bu masal havasına katkı sağlayan ögeler arasında.

Sevim Ak, “Domates Saçlı Kız” kitabında akıcı bir dil kullanmış. Bu akıcılığı cümlelerini kısa tutarak sağlamaya çalışmış. Bu durum, okuyucuda soluksuz bir okuma durumu ortaya çıkarması bakımından önemlidir. “Domates Saçlı Kız” kitabını 5 ve 6. sınıflarda okuyan özellikle kız öğrencilerimize okutabiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 16 tane yorum yapılmış.

 1. nurettin diyor ki:

  cok iyi birhikaye

 2. Melih diyor ki:

  çok güzel özetime çok yardımı oldu

 3. nurşin diyor ki:

  Öğretmen bize önermişti bende bi özetine bakim dedim çok yardımcı oldunuz teşekkürler

 4. özlem diyor ki:

  GERCEKTEN BANA COK YARDİMCİ OLDU COK TSEKKURLERİMİ SUNARİM KUCUKLERİME SEVGİ BUYUKLERİME SEVGİLERİMİ SUNARİM KUCUKLERİN ALNİNDAN BUYUKLERİMİN ELLERİNDEN OPERİM HERKESE İYİ GUNLER İNSALLAH HERKES İYİ BİR HAFTA GECİRİR

 5. ♡♡ diyor ki:

  Okulda okumamiz icin verdiler super bir kitap

 6. ♡♡ diyor ki:

  Kitapsuper
  Horoz adam ve korsandan daha guzel

 7. beren su diyor ki:

  Cok guzel bır kıtap ıcıne gırdıyıyo ınsanı ama bundan once ogretmen bıze bırtane daha kıtap vermıstı onun adı da Zaman Yolcuları Canakkale Savasında bu cok heyecanlıydı ben bunu okuyup bıtırınce bırdaha okuyasım geldı ama zaman yokyu daha bu kıtap vardı cunku neysekı sınav olup bıttı sukurler olsun…

 8. arda diyor ki:

  mukemmel

 9. Berat diyor ki:

  Tam anlayamadım özeti ama teşekkürler

 10. şevval elveren diyor ki:

  evet çok yardımcı oldu teşekürler

 11. Sanane lan yalak diyor ki:

  Tşk güzelmiş

 12. Seda diyor ki:

  Gerçekten çok teşekkürler

 13. Baran diyor ki:

  Sınav da bu özetten 100 aldım (hoca alı ayın sonunda soracam dedi sınav bitti daha almadım )

 1. 16 Nisan 2014

  […] Domates Saçlı Kız […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir