Dönek Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı

Döneklik belki de insanın hayatta karşılaşabileceği en ağır durumlardan birisi diye düşünüyorum. İnsanın bir ömür sırtında taşıması gereken ağır bir yük! Durum böyle olunca da dönerken, elde ettiklerinin buna değmesi gerekir herhalde. Ama hangi şan, şöhret, para, unvan bu yükü kaldırmaya değer, orası muamma!

Eski dönemlerde bir milletvekili vardı mesela. Adı fırıldak Kubi’ye çıkmıştı. Parlamentoda kapısını çalmadığı ve kabul etmeyen parti kalmamıştı. Şimdi ne iş yapıyordur bilmiyorum ama adı aklımda kalmış mesela. En sağdan en sola tüm partiler büyük bir iştahla kendisini kabul etmişler ve rozetleri büyük toplantılarla takmışlardı. Hiçbir parti de durup bu vekili almamamazlık etmemişti.

Eğer böyle adamaların orada ne işi var diye sorarsınız, cevabım tam tersi olur. Bence eğer milletin vekili iseler, her parti en az 20-30 vekil ayırmalı dönek kontenjanına. Halk neyse vekili de o değil midir?

Günlük hayatımızda da dün tükürdüklerini bugün iştahla yalayanları görünce insan soruyor, neden? Ne uğruna?

Peki, düşünceleri gerçekten değişmiş olamaz mı? Zor bir ihtimal. Ama az da olsa bu ihtimali hatırda tutmak gerek.

Gerçekten düşüncelerinin değişmiş olup olmadığını ise bazı davranışlarından sezebilirsiniz ki düşününce bu ayrımı siz de yapabilirsiniz.

Mesela, ortam değişikliği şarttır, zoraki dönenler için. Eskide kalan düşüncelerle birlikte ortamı da değiştirmek gerekir. Çünkü yeniler seni, onlara sunduklarınla tanırlar. Eskiler ise her gün ‘ama neden’ der gibi bakarlar. Ya da sen öyle hissedersin.

Mesela, eski arkadaşlıkları bir şekilde halletmen gerekir. Seni, yani önceki seni, tanıyanlar yeni hallerine kolaylıkla alışamazlar. Her gün mahcubiyet yaşamaktansa bitirmek daha kolay gelir.

Son olarak bir soru da kendimize sormamız gerekir. İnsanları olduğu gibi kabul etmek çok mu zor gelir insana. Fikirleri, düşünceleri, yazdıkları, söyledikleri ne olursa olsun insanları bu yeni halleriyle kabullenmekte neden zorlanır insan?

Aslında cevabı basit, yaşanacak tek bir hayat var. Ve tek bir Mevlana çıkmış aramızdan, “ne olursan ol gel” diyebilecek. Fazlasını zorlamaya gerek yok…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir