Dönekliğin Kamuflajı: “Siyaseten”

İnsanlar geçmişte en ağır hakaretleri ettikleri insanlarla yan yana geliyorlar, hatta demediklerini bırakmadıkları kişilerin altında çalışmaya razı oluyorlar, eski söylemleri sorulduğu zaman da bunun “siyaseten” söylenmiş sözler olduğu savunmasını yapıyorlar. Dün olmadık hakaretler ettiği, görsel ve yazılı basında ağzına geleni söylediği bir partiye daha sonra gidip üye oluyorlar, kendilerine bir makam mevki sözü veriliyor, eski açıklamaları hatırlatılınca “siyaseten” söylenmiş sözlerdi diyorlar.

isim vermeye gerek yok. Arife tarif gerekmez, anlayan anladı zaten. Amacımız burada kişilerin ilkesizliklerinden ziyade, siyaseti ve politikayı gömdükleri çukuru teşhir etmek.

Tüm bu örnekler o kadar çok ki genel algı şu şekilde oluşmuş durumda maalesef:

Siyasetçi konuşur, vaatler verir, rakiplerine ağza alınmayacak hakaretler eder, sonra da gidip elini sıkarak kameralara gülücükler dağıtır. Temsili demokrasiden çok temsili tiyatro ile idare ediliyoruz algısının doğduğunu söylesek yanlış olmaz herhalde. Siyasetçi için dün söyledikleri bir anlam taşımaz, siyaseten söylenmiştir, tersini söylese bile anlaşılabilir.

Sıradan bir insanın yalan söylemesi ayıptır, siyasetçinin söylemesi ise vaat. Sıradan bir insanın dün söylediklerine bugün karşı çıkması döneklik olarak algılanırken, aynı durumun bir siyasetçi tarafından yapılması politik yelpazenin genişlemesi olarak adlandırılıyor. Ve bu durum değişim olarak sunuluyor. Değişimin karşısında duranlar ise statükocu oluveriyorlar bir anda.

Ve sonra okullarda “değerler eğitimi” adı altında doğruluğun, saygının, dürüstlüğün, vefanın, ahlakın önemini anlatacak müfredat değişiklikleri yapılıyor. Sanıyorum bu değişiklikler de “siyaseten”…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir