Dragos’ta Tatil

1906 yılında Bursa’da doğan Mükerrem Kamil Su sayısız kitaplar yazmıştır. O kitaplardan birisi de ilköğretimler için hazırlanan listede var olan “Dragos’ta Tatil” kitabıdır. Bu kitabı piyasada bulmak oldukça zor. Genellikle sahaflarda ya da bazı kitap satan sitelerde bulabilirsiniz. Kitabın son baskısı 1985 yılında  İnkılap Yayınlarından çıkmış. Bende de bu baskısı mevut kitabın.

dragos'ta tatil kitabıKitabı eline aldığınızda ilk önce tatlı bir kapakla karşı karşıya kalıyorsunuz. 5 ve 6. sınıfa giden bir çocuk bu kitabı eline aldığında çok beğenecek.

Kitabın kahramanları ilkokulu bitiren Bengi ile ortaokulu bitiren Yücel. Annesini ve babasını küçük yaşta kaybeden Yücel ve Bengi anneannesinin yanında kalmaktadır. Mükerrem Kamil Hanım, Yücel ve Bengi karakteri ile çocukların örnek alabileceği iki karakter oluşturmuş. Yücel ve Bengi hiç olumsuz davranış sergilemeyen, zorda kalanlara yardım eden, cesaretli, iyi niyetli, çalışkan, anlayışlı çocuklar. “Dragos’ta Tatil” kitabında Yücel ile Bengi’nin başından geçen olaylar Yücel’in ağzından anlatılmaktadır.

Yücel’in arkadaşı Ahmet’in başına gelenler ve Bengi’nin kaçırılması heyecanı artıran unsurlardı. Bu olumsuz olaylar bu ailenin eski bir tanıdığı olan başarılı bir polis şefi tarafından çözülüyor. İşte, bu polisiye yönü kitabın heyecanı artıran özelliğiydi.

Çocuklar bu kitabı okurken kitabın etkisinde kalacaklar ve kitabı bir an önce bitirmek isteyecekleri düşüncesindeyim. Zaten kitap sürükleyici bir dile sahip olduğu için küçük okuyucular bu kitabı bitirmeden elinden bırakamayacaklar.

Kitabın olumsuz tek yönü konular hızlı hızlı, daldan dala atlanılmış gibi ele alınmış. Bir olay bitmiş ve hemen çok değişik bir olaya geçilmiş. Olayların birbiri ile pek bağlantısı yok.

Kitabın olumsuz yönü göz ardı edildiğinde 5. ve 6. sınıflar için gayet güzel bir kitap “Dragos’ta Tatil” kitabı. Çocuklarınıza okutabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir