Düğün Dernek 2: Sünnet

Kendimize “Türk sinema tarihinin en unutulmaz ikilisi kimdir?” diye bir soru sorduğumuzda aklımıza gelecek ilk ikili Zeki Alasya ve Metin Akpınar ikilisidir. 1960 yılında başlayan dostlukları Zeki Alasya yaşamını yitirse de Zeki – Metin olarak günümüze kadar süregelmiştir.

Bugüne geldiğimizde ise Türk sinema tarihinde yeni bir ikilinin doğduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz: Ahmet Kural ve Murat Cemşir.

düğün dernek 2“Düğün Dernek 2: Sünnet” vizyona girince hem filmin birincisini sinemada seyredenler hem de filmi daha sonra evinde seyredenler sinema salonlarına koştu. 2015 yılının en iyi açılışını yapan “Düğün Dernek 2: Sünnet” filmi adından da anlaşılacağı üzere sünnet düğünü üzerine kurgulanmış. Hatırlayacak olursak ekibin bir nevi başı olan İsmail (Rasim Öztekin), birinci filmde üstün gayretler göstererek oğlunun -Tarık (İnan Ulaş Torun)- sevgilisi olan Letonyalı bir kızla düğünü yapmış onu evlendirmişti. Bu filmde ise İsmail artık bir torun sahibidir: Matias. Dedeye düşen görev ise torununu sünnet ettirmektir. İsmail, birinci filmde olduğu gibi ekibi toplar ve hısımlarının sünnet olayına karşı gelmesine rağmen torununu sünnet ettirme planı yapar. Bu plan tutar mı diye sorarsanız, filme gidin ve filmi seyredin derim.
düğün dernek 2 filmi“Düğün Dernek 2: Sünnet” tek başına değerlendirildiğinde gayet güzel bir film olmuş ama birinci filmle kıyaslandığında biraz ondan geride kalmış. Bu, tabiki benim kişisel fikrim. Maalesef bizdeki kıyaslama alışkanlığı bize bu yorumu yaptırmak zorunda bırakıyor.

Birinci filmde ilk bölümde epeyce gülüp ikinci bölümdeki düğün anında artık gülmekten kendimizden geçtiğimiz yerler olmuştu. Yani ilk bölümde olay kademe kademe hazırlanmış, ikince bölümle beraber her şey zirve yapmıştı. Komedi patlaması olmuştu, diyebiliriz. Bu filmde ise ilk bölümde olan ilerleme gayet güzel şekilde olurken ikinci bölümde yani finalde beklediğimiz o komedi patlaması maalesef olmadı. Hem birinci bölümde hem de ikinci bölümde yer yer güldüğümüz hatta çok güldüğümüz yerler oldu. Finalde olan o komedi patlamasının olmayışı nedeniyle birinci filmin biraz gerisinde kalmış yorumunu yapıyorum.
düğün dernek 2 yorumPeki, tek başına filmi incelediğimizde yani birinci filmi düşünmediğimizde film kötü mü? Kesinlikle hayır. Filme gidin ve doya doya gülün. Ahmet Kural’ın yani Tüpçü Fikret’in o jestleri, mimikleri insanı güldürmeye yetiyor zaten. Bunun yanında Çetin abimiz zaten bildiğiniz gibi. İsmail yani Rasim Öztekin hakkında yorum yapmaya bile gerek yok. Tarık’ın annesi Devrim Yakut, birinci filmde olduğu gibi yine gayet güzel bir iş çıkarmış. Şinasi Yurtsever her göründüğü sahnede oyunun komedi dozajını yükseltmiş. Ayhan Taş yine filme artı değer katmış. Mustafa Keser, Nükhet Duru, Erdal Tosun ve daha hepsi.

Sonuç olarak “Düğün Dernek 2: Sünnet” filmini birincisi ile kıyaslamayıp tek başına düşündüğümüzde, bu filmi Türk sinemasının en iyi komedi filmlerinin içine rahatlıkla yerleştirebiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. Hande diyor ki:

    Merhaba hocam filmi en az 3-4 kere izlemişimdir herhalde. Gerçekten çok iyi bir film

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir