Dünya Şampiyonu Türkler

Trabzon Erdoğdu Anadolu Erkek Lisesi futbol takımı Okul Sporları Dünya Futbol Şampiyonası’nda Brezilya ekibini mağlup ederek dünya şampiyonu oldu. Bu büyük başarıda emeği geçen başta öğrencileri, öğretmenleri ve daha sonra emeği geçen tüm herkesi canıgönülden kutlarım.

Dile kolay, siz Trabzon’dan çıkıyorsunuz ve dünya şampiyonu oluyorsunuz. Bu başarı Türk futbolu adına büyük ve önemli bir başarıdır. Neticede 16-18 yaş grubu gençleri böyle bir başarı elde ediyor. Bu gençler başka bir ülkede olsa 3-4 yıl sonra milli takımlarının ya da kulüp takımlarının en iyi futbolcuları arasında olurdu ama bizim ülkemizde bu, pek öyle olmuyor.

2003 yılında Trabzon Lisesi de aynı turnuvada dünya şampiyonu olmuştu. O kadrodan benim ve hepimizin aklımda kalan tek isim Ergin Keleş. Onun haricinde şampiyon kadrodan kimseyi kullanamadık. Böyle kötü bir örnek önümüzde dururken bu yıl da Erdoğdu Anadolu Lisesi’nin kazandığı bu başarı beni çok mutlu edemiyor açıkçası.

Burada en büyük görev şampiyon olan gençlere düşüyor. Şampiyon olmak için nasıl mücadele etmişlerse bundan sonra da çok iyi mücadele etmeliler. Kendilerini çok iyi koruyup, her zaman hazır ve dinç olmalılar. Ayrıca kendilerini hangi takımda görmek istiyorlarsa o takımın kadrosuna girmek için canla başla mücadele etmeliler.

Yaptığım araştırmalar neticesinde çocukların tamamının Trabzonspor’un altyapısında olduğunu ve bu çocukların da milli takım kadrosuna pek çağrılmadığını öğrendim. Demek ki şampiyon olan bu gençler ülkemizin U18 ya da U19 Milli Takımlarına girecek kadar yetenekli değilmiş. Demek ki Mars’taki liselileri de yenmek zorundalar. Ne diyelim!

Trabzonspor Altyapı Koordinatörü Sadi Tekelioğlu da benim düşüncelerime benzer açıklamalarda bulunmuş: 2003 yılında Trabzon Lisesi’nin dünya şampiyonluğunu hatırlatan Tekelioğlu, “O jenerasyon gitti, bu jenerasyonu kaybetmeyelim. Fransa’yı, Brezilya takımlarını bu oyuncular yendiler. Milli takım, kulüp seviyesine baktığında bu ülkeler nerede, biz nerede. O yaş grubunda gidip üstünlük sağlıyorlar. Bu oyuncular kolay yetişmiyor. Kolay elde edilmiyor.”

Aklın yolu birdir. Umarım bu gençler 5 sene sonra Türk futbolu adına çok iyi yerlerde olurlar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir