Dünya: Yeni Bir Başlangıç

Her daim ilgimi çekmiştir bilim kurgu. Gerek edebiyatta gerek sinemada hiç sıkılmadan okuduğum / izlediğim yapıtlar arasında yer alır. Karşıma çıkan bilim kurgu filmlerin yapımcısına, yönetmenine, yapım yılına bakmaksızın izlerim bu kategorideki filmleri. Son günlerde karşıma çıkan bilim kurguysa After Earth “Dünya: Yeni Bir Başlangıç” oldu.

dünya yeni bir başlangıç

Filmografisinde The Village, Sudaki Kız, Mistik Olay, Son Hava Bükücü, Şeytan, Entourage, Wayward Pines gibi filmleri barındıran yönetmen M. Night Shyamalan’ın 2013 yılında izleyicileriyle buluşturduğu filmin baş rollerini Will Smith ve Jaden Smith paylaşıyor. Smith’lerin yanı sıra Sophie Okonedo, Isabelle Fuhrman, David Denman, Zoe Kravitz gibi isimlerin de oyunculuklarını sergiledikleri film dünyayı terk etmek zorunda kalan insanların verdikleri mücadelenin yanı sıra aile ilişkilerini de anlatıyor.

Standart Amerikan filmlerinin çok ötesine geçemeyen film uzaylı yaratıklarla olan mücadeleyi anlatırken baba-oğul ilişkisine de göndermeler yapıyor. Korkuyla yüzleşmek, söyleminden yola çıkılarak oluşturulmuş bir mücadelenin kahramanları olan başrol oyuncuları vasata yakın sergiledikleri oyunculuklarıyla çok da göz doldurmuyor. Sanki Will Smith, Jaden Smith de beyaz perde de tanınsın diyerekten kendini ön planda tutmaktan kaçınmış.

Orijinal hiçbir şey bulamadığım film bilim kurgu meraklılarına çok fazla şey sunmamakla birlikte aksiyon sever Hollywood seyircilerini tatmin edecek düzeyde.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir