Eğitimde Drama Yöntemi

Drama sözcüğünün kökenine, girdisine, çıktısına, mecazına, gerçeğine, terimine hiç girmeden birkaç şey söylemek istiyorum “eğitimde drama yöntemi”ni kullanmak üzerine.

Birkaç hafta önce drama üzerine bir eğitim almamış olsaydım üniversiteden öğrendiğim bilgi kırıntılarıyla yola devam edecektim ancak aldığım eğitim sayesinde dramanın hem dersin işlenişinde hem de dersin kavranışında ne kadar etkili olduğunu gördükten sonra iyi ki bu eğitime katılmışım diyorum.

Neler öğrendim biraz da bundan bahsetmeli…

Dramanın;

  • Öğrencinin yaratıcılığını harekete geçirmek ve ön plana çıkarmak olduğunu,
  • Öğrencinin kendisini ifade etme yeteneğini artırdığını,
  • Öğrencinin kendini ve yaşamı daha iyi tanıması ve algılamasını sağladığını,
  • Öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve kalıcı kıldığını,
  • Hayal gücünü olumlu anlamda beslediğini,
  • Öğrenciye aynı konuya değişik açılardan bakabilme yeteneğini getirdiğini,
  • Öğrencinin sosyal gelişimini olumlu yönde desteklediğini,
  • İletişim becerilerini artırdığını,
  • Empati yeteneğini geliştirdiğini ve daha bir çok şeyi etkilediğini öğrendim.

 DramaSkills650

Drama okullarda tüm derslerde uygulanabilecek bir yöntem ancak bu noktada öğretmene büyük roller düşüyor. Her şeyden önce öğretmen drama hakkında bilgi sahibi olmalı ve ön hazırlık yapmaya istekli olmalıdır. Ön hazırlığa ve gerekli bilgi donanımına sahip olmak bile derslerde drama yaptırmak için yeterli gelmeyebilir. Öğretmen, öğrencilerini teşvik etmeli, drama sürecini iyi planlamalı, süreci başlatmalı, yönlendirmeli ve sonlandırmalıdır. Yine öğretmen tüm bunları yaparken iyi bir gözlemci de olmalıdır çünkü sürecin sonunda bir değerlendirme yapması gerekmektedir. Bu değerlendirmeyi yaparken de kişisel hak ve özgürlüklere saygı göstermeli, öğrenciyi kıracak sözler yerine teşvik edici olmalıdır.

Derslerde dramayı kullanmanın zorlukları karşısında öğrenciye olan katkısı göz önüne alındığında dramanın kefesinin daha ağır bastığını düşünüyorum. Ancak drama yöntemi öyle kitaplardan öğrenilecek bir şey değil. Hele hele deneme yanılma gibi bir yöntemle asla öğrenilmeye çalışılmamalı, “insan”la çalışıldığı gerçeği kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Drama eğitimi veren kuruluşlar ya da kişiler vardır elbet ancak ben kendi eğitim aldığım ve oldukça memnun kaldığım “Tıkırtı Sanat”ın eğitmeni olan Yeliz Hanım’ın verdiği drama eğitimini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Yeliz Hanım’a (531) 012 38 41 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz gibi tikirtisanat@hotmail.com üzerinden de ulaşabilirsiniz. Güler yüzüyle sizi karşılayacağına eminim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir