Eğlenceli Şeyler Kitabı

“Bu kitaptan yararlanan sevgili okura yürek dolusu MERHABA.” diyerek başlıyor çocuk edebiyatının usta kalemlerinden Mavisel Yener… Kuru bir “merhaba” ile de kalmıyor oldukça dolu ve yine oldukça güzel sözlerle önsözüne devam ediyor… Yaratıcılığın, yaratıcı yazmanın-okumanın ne olduğunu açıklıyor… Elbette bu kitabı yazma/hazırlama amacını da açıklıyor.

Diyor ki: “Bu kitabın amacı, okuru –yani seni- ders kitaplarındaki alışılmışın dışına çıkarmak, hayal gücünden yararlanarak herkesten farklı düşünceler ortaya koymana olanak vermek, kendine ait olanı yakalayabilmen için yüreklendirmek, yazmadan zevk almanı sağlamaktır. Bu kitaptaki yaratıcı yazma çalışmaları özgüvenini artıracak, sana yazma cesareti kazandıracaktır. İfade gücün zenginleşecek, okuma zevkin gelişecektir. Ne kadar çok kitap okursan yazma yetinin o denli arttığını göreceksin.”

Yabana atılır düşünceler değil Mavisel Yener’in sözleri… Özellikle biz öğretmenlere büyük roller düşüyor Mavisel Hanım’ın sözlerinin gerçekleşmesini sağlamakta… Ders kitaplarının dışına çıkarak çocuklarla buluşturacağımız güzel kitaplarla çocuklar okuma sevgisini ve alışkanlığını kazanacaktır. Yazma ise elbette bunların sonucunda gelişecektir. Ancak bir yol göstericiye ihtiyaç duymamak mümkün değil.

eğlenceli şeyler kitabı

İşte tam da bu noktada Mavisel Yener’in “Eğlenceli Şeyler Kitabı” giriyor devreye… Ders kitaplarının monoton ve sıkıcı etkinliklerinin yanında adeta renkli bir çiçek tarhına benzeyen kitap çocukları yazma konusunda yönlendirmek için oldukça iyi örnekler sunuyor.

Dördüncü ve beşinci sınıf çocuklarına tavsiye edebileceğim kitap öğretmenler için de harika bir ders içi kaynağı…

Murat Sayın’ın resimlediği, Argun Tozun’un tasarladığı bu kitap bize Mavisel Yener’in ve Bilgi Yayınevinin hediyesi…

eğlenceli şeylerÇocuk edebiyatının bol ödüllü, usta kalemi Mavisel Yener’den eğlenceli, sıra dışı, şaşırtıcı deneyimler sunan bir kitap. Büyüyünce yazar olmayı düşleyen çocuklara yepyeni pencereler açılıyor. Okumayı seven çocukları bekleyen sürprizler sayfalarda onlara gülümsüyor. Yaratıcı okuma ve yazma çalışmaları yaptırmak isteyen öğretmenler için de bir armağan…

Öykü, masal, şiir, deneme, anı, çizgi roman, bilmece, bulmaca ve daha pek çoğu Eğlenceli Şeyler Kitabı’nda çocuklara gülümsüyor. (Tanıtım Bülteninden)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir