El Libertador: Simon Bolivar

“… atalarımın tanrısının, şerefimin, vatanımın üzerine ant içiyorum ki, İspanyol muktedirlerin bizi boyunduruk altında tutmak için kullandıkları zincirleri kırana dek bedenimin ve ruhumun huzura kavuşmasına izin vermeyeceğim.” (Simon Bolivar)

simon-bolvar-chavez

Halkı ona El Libertador (Kurtarıcı) adını verdi. Boşuna almamıştı o bu adı. 24 Temmuz 1783’te Venezuela’nın başkenti Caracas kentinde soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Simon Bolivar soylu düşüncelerin adamıydı. 17 Aralık 1830’da aramızdan ayrılan Bolivar, geçen 183 yıla inat düşünceleriyle yaşamaya devam ediyor.

Rousseau, Locke, Hobbes, Alembert, Buffon gibi düşünürlerden etkilendi ve Humboldt’un etkisiyle anti-sömürgeci görüşler geliştirdi.

Venezuela’da kurduğu sömürgeciliğe karşı direnen ordusuyla Caracas’ı ele geçirdi. 7 Ağustos 1819’da And Dağlarını aşarak Boyaca’da İspanyol kuvvetlerini bozguna uğrattı.

Bolivar, Güney Amerika’nın özgürleşmesi için çalışan bir halk lideriydi. Sömürüye karşı olan savaşında sömürgeci uluslara hiçbir zaman boyun eğmedi. Emperyalizmle mücadelenin Güney Amerika’daki en ünlü simalarından biri olan Bolivar, kendinden sonra gelen birçok ismi yaptıkları ve düşünceleriyle etkiledi.
Hugo Chavez, Bolivar’ın 200. Doğum günü olan 1982 yılında devrime “Bolivarcı Devrim” adını verdi ve iki arkadaşıyla birlikte gizli bir örgüt kurdu. Örgütün adı Bolivarcı Devrim 200 (MBR-200) idi. 200, Simon Bolivar’ın 200. yaşında olması nedeniyle verilmişti.

Gabriel García Márquez’in “Labirentindeki General” yapıtıyla Simon Bolivar’ın yaşamının son yıllarını anlatmıştır. Yine Simon Bolivar birçok farklı ülkede sokak ve cadde adlarında yaşamayı devam ediyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir