Elektrikli Sandalye Nasıl İcat Edildi?

Hikayemiz 1886 yılına dayanıyor. Belirtilen yıla kadar ABD’de tercih edilen idam yöntemi, asmak. Aynı yıl hükümet daha insancıl bir yöntem arayışına giriyor. Yine aynı yıllarda elektrik alanında çalışan iki şirket var. Biri Edison’un “ General Elektrik” şirketi, diğeri ise George  Westinghouse’un  şirketi.

Edison doğru akım üzerinde çalışırken, Westinghouse ise alternatif akım alanında ilerliyor. Doğru akım için bakır kablo gerektiğinden piyasada bakır fiyatları yükseliyor. General elektrik Pazar kaybetmeye başlıyor.

Edison, durumu kurtarmak için alternatif akımın güvenilir olmadığına dair bir karalama kampanyası başlatıyor. Ve çağırdığı basın temsilcilerinin önünde korkunç bir deneye imza atıyor.

1887’de New Jersey’de 1000 voltluk Westinghouse şirketinin ürettiği bir jeneratör kuruyor. Jeneratöre büyükçe madeni bir levha bağlayıp, üzerine de bir düzine canlı hayvan bağlıyor ve jeneratörü çalıştırıyor. Hayvanlar feci bir şekilde ölüyorlar ve Edison, alternatif akımın zararlarını tüm kamuoyuna göstermiş oluyor.

Elektrik ve infaz kelimeleri bu deneyin ardından birleşerek elektrikli-infaz yönteminin adı olan “elektrocution”  yönteminin, adam asmanın yerine yeni idam yöntemi haline gelmesi için kampanyalar başlatıyor. Ve 1888’de New York hükümetini yeni idam sistemi için ikna ediyor.

Sonra da son derece tehlikeli olan bu ürünü insanların evlerine almamaları gerektiğini savunan Edison, yeni idam sisteminin Westinghouse şirketince üretilmesi gerektiğini savunuyor.

Öyle ya yüz binlerce eve elektrik dağıtmak dururken üç-beş elektrikli sandalye neden satsın ki? Ve sonunda Edison doğru akımla çalışan bir sandalye üretiyor ancak bu sandalyenin deneylerde hayvanları öldürmediği ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu sandalyeler mutlaka alternatif akımla üretilmesi gerektiğine inandırıyor insanları.

Westinghouse şirketi bunu reddedip karşı kampanyalar yapsa da Edison ve mucitleri alternatif akımla çalışan elektrikli sandalyeler üretiyorlar ve General Elektrik markasıyla satmaya başlıyorlar.

Bir taşla iki kuş bir nevi. Hem rakip şirketin adı elektrikli sandalye ile anılır oluyor hem de elektrikli sandalyeleri bile kendisi üretip parasına para, ününe ün katmış oluyor…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir