Eleştiri ve Hata Kabul Etmiyoruz

Millet olarak pek fazla eleştiriyi kabul eden bir toplum değiliz. Aslında bu cümleyi şöyle düzeltmek gerekir. Bizler eleştirinin hep olumlularını isteriz, olumsuz eleştirileri istemeyiz. Hepimiz sanki her şeyin en iyisini yaparmışız gibi kendimize hiç toz kondurmayız. Ama geçmişimize baktığımızda hata yaptığımızı ya da eksikliklerimiz olduğunu göreceğiz.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Öyle insanlar tanırım ki bu insanlar her şeyi en iyi bilirim edasındadırlar. Ama gerçekten bu insanlara baktığımızda kazın ayağının öyle olmadığını görürüz. Bir insanın her şeyi en iyi şekilde bilmesi demek insanı genellikle zarara sokacak bir düşüncedir. Ayrıca bu tip insanlar çevrelerinde pek  de sevilmez.

eleştiri

Hatamızı ya da eksikliğimizi kabul edip bunlardan ders çıkarmanın yollarını bulmalıyız. Millet olarak bizler, aksine, ne yazık ki, bu hatalarımızı kabul etmeyip bir de üstüne üstlük üste çıkmaya çalışırız. Çevremde böyle çok insan tanırım. Yaptıkları hataları kabul etmeyip çevresindekilerle konuşmazlar, üstüne haklı olduklarını iddia etmekten geri de durmazlar.

İşin en kötü yanı da bu tip insanlar için şudur sanırım: Bu insanlar ancak olumsuz bir durumla karşılaştığında birbiri ile konuşmaya başlarlar. Mesela, öyle kardeşler vardır ki kaç sene hiç yere konuşmazlar ama bir ölüm gerçekleştiğinde birbiri ile konuşmaya başlarlar. Sebep sadece küçük bir meselede “Ben haklıyım, sen haklısın!” durumudur.

Bu insanlar bilmez ki hayat her şekilde devam ediyor ve ne yaparsak kendimize ediyoruz. İki günlük dünyada hoş sohbet etmek varken kavga niye olsun. Ya da kavga sizin olsun, verin bana hoş ve güzel günleri…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir