Elveda Güveler

kuru-bakliyatlardaki-güve-sorunu

Güve denen sevimli kelebekçikler aslında kurtçukların kanatlanıp evinizde hayat bulmasıdır. Dışarıda peşinde koştuğumuz kelebekleri evimize misafir geldiklerinde neden sevmeyiz hiç anlamam!

Bazen bir çekmeceyi açtığımızda güvercinler gibi birden havalanan kelebekçikler nasıl da coşkulu uçuşur. Önceleri yün kıyafetlerimizde ve gardıroplarımızda çokça bulunan güve, polyesterin icadıyla mutfaklarımıza taşındı. Şimdi size güvelerden kurtulmak için birkaç ipucu yazacağım, hoş bunlar dışında pek de kurtulmak mümkün değil bu kurtçuklardan.

Öncelikle kuru bakliyatlara musallat olan kurtçuklardan kurtulmak için cam kavanozun içine kaya tuzu koyarak muhafaza edebilmekteyiz.

Eski bir yöntem olarak bilinen bezden dikilen bir süzme bez torbası içinde kuru bakliyatları saklayabiliriz. Fakat bu yöntem her zaman işe yaramayabiliyor ve dolabımız da karışık bir görüntüye sebep oluyor.

Bir başka yöntem de aktarlardan alınan defne yaprağını kuru bakliyatların içine bir iki yaprak atarsak güvelerin oluşumunu engellemiş oluruz.

Bunlar dışında benim tavsiyem az az alın derim. Yedeklemeye çok gerek yok, sonrasında ziyan olduğunu görmektense zamanla az almaya alışıyorsunuz. Hem üzülmeyin kuru gıdaların kurtçuklanması yani güvelenmesi aldığımız ürünün doğal olduğunun göstergesidir.

                                                                                                                                  Yazan: Ayşe Girgin KARABIÇAK

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir