Elysium: Yeni Cennet

elysium

2013’ün ortalarında vizyona giren “Elysium” yani “Yeni Cennet”, tam bilim kurgu müptelaları için hazırlanmış bir film. Neill Blomkamp’ın yönetmenliğini yaptığı ve seneryasonu yazdığı filmin başrollerinde Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner, Alice Braga ve Sharlto Copley’dir.

1

Yıl 2154’tür. Dünya yanmış, yıkılmış ve hastalıklar her yerde kol gezmektedir. Ülkelerin güvenliğini robotlar sağlamaktadır. Güvenlik önlemleri çok sert ve yıkıcıdır. Suç, ve şiddet her yeri kaplamıştır. Dünyaya alternatif olarak uzayda “Elysium” adında yeni bir yurt inşa edilmiştir. Burada tabi ki zenginler, elit tabakadan insanlar oturmaktadır. Orada yaşamak aynı zamanda hiçbir zaman hasta olmamayı ve ölümsüzlüğü de insanlara armağan eder. Çünkü “Elsyium” vatandaşlarının evlerinde insanların her hastalığını iyileştiren bir makine vardır. Diğer taraftan dünyada insanlar hem maddi sıkıntılar çekmekte hem de karşılaştıkları sağlık sorunlarını kolayca çözememektedir.

elysium dövüş

Böyle bir dünyada Max (Matt Damon) bir robot üretim fabrikasında çalışmaktadır. Bir gün Max, iş yerinde çalışırken kaza geçirir ve yoğun miktarda bir gaza mahrum kalır. Ölümüne beş gün vardır. “Elysium” onun tek kurtuluş reçetesidir ama “Elysium”a dünyalıların girmesi yasaktır. Kaçak yollardan Elysium’a girmeye çalışan bir grup vardır ki Max onları bulur. Nihayetinde aralarında sıkı bir pazarlık olur ve Max ve diğer grup anlaşır. Yalnız her şey iki tarafında istediği gibi gitmez. Max, robotların ve “Elysium” için çalışan Kruger’ın elinden zor kurtulur. Bu kaçış sonucunda Max, çocukluk aşkını bulur. Max’in çocukluk aşkının da kızı hastadır ve onun da “Elysium”a gitmesi gerekir. Max, çocukluk aşkının yanından ayrıldığında Kruger, Max’in çocukluk aşkını bulur ve onları “Elysium”a götürür. Max’de “Elysium”a gider. Tüm insanların kurtulması için Max kendini feda eder ve tüm dünya insanları da “Elysium” vatandaşı olur ve bütün herkes kurtulur.

elysium konu

Sonu yine kendini feda ile bir kahramanlık öyküsüne dayansa da bu film için başta da dediğim gibi iyi bir bilim kurgu filmi diyebiliriz. “Elsyium” fikri gayet iyi olmuş bence. Böyle bir gezegen tasarlamak ve o gezegeni her şeyiyle düşünmek keskin bir zekayı ve güçlü bir hayal dünyası gerektirir. Bu yönüyle Blomkamp gayet başarılı diyebiliriz. Aynı zamanda filmde gösterilen robotlar, silahlar ve ulaşım araçları gayet iyiydi. Filmde senaristin oluşturmak istediği dünyada gayet iyi oluşturulmuş düşüncesindeyim. Max için tasarlanan kostüm ya da silah ve diğer kostümler de benim hoşuma gitti.

Sanırım senarist insanlar için bir distopik gelecek tasavvuru ile bir de ütopik gelecek tasavvuru yapmış. Nihayetinde senarist insanlara distopik geleceği değil ütopik geleceği daha uygun görmüş ve her şey iyi bir sonla bitirmiş.

Beklentinizi yüksek tutmazsanız iyi bir film diyebilirim…

 

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir