Eminönü Top 10

Eminönü deyince akla ilk gelenler Mısır Çarşısı, Yeni Cami, vapurlar ve daracık tıka basa insan dolu sokaklardır diyebiliriz. Peki bu kalabalık cıvıl cıvıl yerin Eminönü’ne has ilginç detaylarının ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Sizin için derlediğimiz Eminönü top 10 ile bize hak vereceğinizi düşünüyoruz.

10 Numara: Balık Ekmek
Evet kabul ediyoruz. Bu biraz klişe ve çoğumuzun hem fikir olduğu ve şaşırmadığı bir simge. Fakat yazmadan geçemezdik. Balık ekmeksiz bir Eminönü olamaz çünkü.Balık Ekmek

9 Numara: İpe Bağlı Kuşlar
Eminönü alt geçitten geçerken rastlamamanız imkansız. Esnaf bu kuşları çok sever. Kuşlar etrafında daireler çizerken siz de yol alırsınız. Sağda da solda da  uçarlar. Onlarsız bu alt geçitin Eminönü olduğuna şüphe edebilirsiniz.

İpe Bağlı Kuşlar

8 Numara: Topun Peşinde Koşan Sincap
Evet, alt geçitten çıktınız şimdi de yerde bir topun peşinde onla birlikte yuvarlanan, benim sincap olduğunu farz ettiğim bir yaratık çıkar. İşportacı biraz gerisindedir. Bu yaratık topla birlikte yuvarlanır dururken sizde adım adım mısır çarşısına doğru yol alırsınız.

Topun Peşinde Koşan Sincap

7 Numara: Kuş Gibi Öten Düdük
Mısır çarşısına çıkan ara sokakta dükkanlara çerezcilere, zücaciyelere rastlarsınız. İlerlediniz ve artık sokağın girişindesiniz. Bir anda dudaklarını büzüştüren bir amcadan kuş sesinin çıktığını duyuveririz. Bu nedense bende hep bir gülümsemeye neden olur. Ağıza alınan küçük bir aparat ile artık amca ötüyordur.

Kuş Gibi Öten Düdük

6 Numara: Şok Aleti
Küçük küçük dükkanların önünden kalabalığın ahengiyle akmaya başladınız. Birden bir elektrik çarpılma sesiyle kalabalığın sesi bölünür. Ve bir daha gelir o ses, bir daha…. Tezgahta bir iki fener olsa da satıcımız bu aleti öttürüp dikkat çekmeyi başarır.

Şok Aleti

5 Numara: Ananas / Karpuz Dilimi ve Havuç Suyu
Kalabalık ile yürümeye devam ediyorsunuz. Ananasçıyı görürsünüz. Bu gün ananas, yarın belki karpuz dilimleri, 1 liraya satar. Mevsimine göre  meyve satar. Manav değildir. Kilo işi satmaz. 1 liraya satar satacağı her şeyi.

karpuz

4 Numara: Batılı Turist

Yol alırken illaki uzun kollu gömleğinin altına şort ve ayağında terlik olan turist de vardır. Hemen hepimiz fark etmişizdir. 

şort terlik

3 Numara: Arap Turist
Bir diğer yanda da çarşaflı turisti görürsünüz. Bizim halkımızın rengarenk ve de gayet şık olan İslam giyiminden biraz farklı olduğundan dikkat çeker o da. Ama en çok çarşafın altındaki spor ayakkabısıyla.

arap turist

2 Numara: Sarma Makinesi
İşte git gide listenin şampiyonuna yaklaşıyoruz. Ama şampiyonluğa en yakın olan  ancak Eminönü’nde bu kadar çok görebileceğinizi sarma makineleridir. Pirinç  veya bulgur kuru olunca kalem gibide çıkar sarmalar. Birçoğumuz satın almışızdır. Peki hangimiz kullanıyoruz, diye düşünmeden edemeyeceğim bir garip Eminönü klasiğidir o.

sarma makinası

1 Numara: Kalemle Şekil Yapılan Disk
Adını bilmediğim, fakat hepimizin bildiği işte Eminönü detaylarının klasiğidir. Bir abi bir kalemle bu diskten şekiller yapar da yapar. Sonra başka şekiller sonra başka renkler. Kime satar? Kim almıştır bilinmez ama iyi ki varlar. Eminönü onlarsız eksik olurdu.

çizim oyuncak

Ayfer AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir