En Fazla Köle Türkiye’de

Günümüzdeki köle kavramını anlatmak için kitaplardan ve sinemadan yola çıkmak mümkün değil. Kölelik kavramını boğaz tokluğuna çalışmak olarak tanımlamak elbette yanlış değil ancak ne yazık ki günümüzde bunu söylediğimiz ya da ima ettiğimizde kölelik düzeninin yıllar öncesinde kaldırıldığına dair suçlamalarla karşılaşıyoruz.  Suçlayıcıların tavrını savunmak mümkün değil. Modern kölelik kavramını tanımlama ya da açıklama çabasını bir kenara koyup Avustralya merkezli Walk Free vakfının yayımladığı “Küresel Kölelik Endeksi” sonuçlarına baktığımızda ülkemizle ilgili son derece çarpıcı sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Küresel Kölelik Endeksi, 167 ülkenin incelenmesiyle ortaya konmuş bir çalışma… Cinsel sömürü, zorla evlilik, alıkoyma, zorla çalıştırma gibi “modern kölelik” olarak tanımlanabilecek vakaları inceleyen vakıf oldukça önemli sonuçlar ortaya koyuyor.

Küresel Kölelik Endeksi, sonuçlarına göre dünya üzerinde 35 milyon 800 bin kişi kölelik olarak addedilebilecek bir durum altında yaşıyor. Endekse göre Türkiye’de modern köle olarak adlandırılabilecek 185 bin 500 kişi yaşama savaşı veriyor. Bu sayıya bakıldığında iyimser olmak mümkün değil. Avrupa’da en fazla “modern köle” yaşayan ülke olarak ilk sırada yer almamız ülkemizdeki birçok problemin nedenlerini de ortaya koyuyor.

Türkiye kölelerin nüfusa oranı göz önünde bulundurulduğunda 167 ülke içinde 105. sırada yer alıyor. Daha dikkate değer bir gerçekse dünya çapındaki köle sayısının yarısının 5 ülkede yaşıyor olması… En fazla köle olan 5 ülkeyse şöyle: Hindistan, Çin, Pakistan, Özbekistan ve Rusya.

kolelik

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir