En İyi 10 Hayatta Kalma Temalı Film

İnsan doğadan uzaklaştıkça kalbi katılaşır, diyor bir Kızılderili atasözü… Onların yaşayışına dair notlara şöyle bir bakınca neden böyle söylediklerini anlamak çok zor olmuyor. Özellikle günümüz insanının şehirler tarafından kuşatılmışlığı düşünülürse bu insanların kalplerinin ne kadar katı olduğunu anlamak için özel bir çaba harcamaya gereksinimimizin olduğunu düşünmüyorum. Şehirli insan her ne kadar doğaya gidemese de doğanın ona gelmesi sinema sektörü sayesinde oldukça kolay olabiliyor. Şehrin gürültüsünden ve görüntüsünden sıkılmış doğasever sinema izleyicisinin doğa temalı filmlere ilgi göstermesi çok şaşılacak bir şey değildir. Doğal güzelliklerin macerayla harmanlandığı filmler herkesin ilgisini çeker hele bir de bu filmlerde hayatta kalma içgüdüsü baskınsa söyleyecek söz bile kalmaz.

Kendim izlerken büyük zevk aldığım doğada geçen ve hayatta kalma temasını işleyen filmlerden oluşan bir listeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Daha önceden hazırlamış olduğum “Kış Filmleri Seçkisi”ni okumak için tıklayabilirsiniz.

Survivre Avec Les Loups

Vera Belmont’un yönetmenliğini yaptığı Fransız yapımı bu film Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçiyor. Sekiz yaşındaki bir kızın karlar altında ve kurtlarla birlikte yaşama savaşını konu alan film izlenmeye değer nitelikte.

Survivre-Avec-Les-Loups

SHAL – The Old Man

Ülkemizde “İhtiyar Adam” adıyla vizyona giren filmin yönetmenliğini Ermek Tursunov üstlenmiş. Ernest Hemingway’in “Old Man And the Sea / İhtiyar Adam ve Deniz” adlı romanından uyarlanan bir hayatta kalma öyküsü. Yönetmenin “Kazak temalı” üçlemesinin ikinci bölümü olan Shal, size steplerin sert rüzgârlarını sunacak…

The-Old-Man

127 Hours

Yaşanmış bir olaydan hareketle çekilen filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Genç dağcı Aron Ralston beş gün boyunca yaşadıklarını ve hayata tutunma çabasını anlatan film soluksuz izlenecek yapıtlar arasında yer alıyor.

127-Hours

Touching The Void

Gerçekle kurgunun bir arada verildiği yapıtlardan biri Boşluğa Dokunmak. Joe Simpson ve Simon Yates’in yaşamının bir kesitini sunan film özellikle tırmanıştan zevk alanların kaçırmaması gereken yapıtlar arasında yer alıyor. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

touching_the_void

Into The Wild

Sean Penn’in yönetmen koltuğunda oturduğu, kurgu olmayan bu film tek kelimeyle “harika” olarak adlandırabileceğim sinemasal bir yolculuk…

Into-The-Wild

The Grey

Liam Neeson’un başrolde oynadığı ve yönetmenliğini Joe Carnahan’ın yaptığı film hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

The-Grey

The Snow Walker

Batılı zihniyetin Eskimolarla olan ilişkisini anlatan harika bir yapıt.

The-Snow-Walker

Alive

Uruguay ragbi takımının başından geçen gerçek bir olaydan hareketle çekilen film insanın yaşama içgüdüsünün ne kadar ileri gidebileceğinin en iyi göstergelerinden biri.

Alive

Shackleton

1914 yılında Sir Ernest Shackleton’ın gerçekleştirmiş olduğu Antarktika seferinin gerçek öyküsünün anlatıldığı film izlerken içinizdeki kaşif ruhunu uyandıracak türden.

Shackleton

The Way Back

Özgürlük mücadelesinin yaşama mücadelesine dönüşmesini anlatan yapıt hem görüntüleriyle hem de içeriğiyle göz dolduruyor.

The-Way-Back

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 6 tane yorum yapılmış.

 1. Melih diyor ki:

  Merhaba benim ilgimi çeken taken grey serisi de bir üçleme şeklinde mi liam neeson yeni steven seagal’a adım atıyor galiba

 2. Oğuz ÇELTİKOĞLU diyor ki:

  Güzel bir liste olmuş gerçekten..Lakin bu liste doğada hayatta kalma filmleri içerisindeki en iyilerden 10 tanesi..Yoksa hayatta kalma açısından bakarsak Alien, Pianist,Buried vb. filimler de hayatta kalma çabası temalı filmler..Ben de listeye “Yeni Hayat (2000)” i eklemek isterim..

 3. mersin tatil diyor ki:

  Liste için çok teşekkür ederim. The way back ve the Grey muhakkak izlemelerini tavsiye ederim.

 4. Gencer diyor ki:

  Bu liste de benden gelsin. Gayet sağlam filmler var. http://hayro.la/en-iyi-hayatta-kalma-filmleri/

 5. Gencer diyor ki:

  Güzel filmler gerçekten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir