En Tehlikeli Tür: “Gülen Sırtlanlar”

sırtlanlar…Sıcak bölgelerinde(bol sıfırlı ballı yerlerde) yaşayan bel kemiği eğimli (kıvırmaktan), çok güçlü çeneli ( yüzü kızarmadan sürekli iftira atabilen) etçil bir memeli. Gündüzleri toprak altı inlerinde veya mağaralarda barınır (aydınlığı sevmezler), gece ortaya çıkar.

Çizgili sırtlan, boz sırtlan ve benekli sırtlan olmak üzere üç türü vardır. Sırtlanların başları iri, boyunları kalın, ön bacakları uzundur. Çok güçlü, fakat ürkektirler  (tüm alçaklar gibi). Tehlike anında ölü taklidi yapar (yanlış anlaşıldım gibi kıvırma figürleriyle), uygun anda kaçarlar. Leş yiyicilik ve oburlukları meşhurdur.(Daha iyi bir benzetme bulunamaz)

Artık avları yer, mezar yağmacılığı da yaparlar.( Hayatta olmayanların arkasından arsızca sallarlar)

Kolayca evcilleşebilirler( yeter ki uygun miktarı öde). Kuyruk altı bezlerinden pis bir koku saldıkları için sevilmezler.(evlat olsalar eldivensiz sevilmezler o derece leştirler)

Sırtlanların en irileri benekli sırtlandır. Saldırgan ve yağmacıdır. Grup halinde avlanmayı severler. Av buldukları zaman kahkahaya benzer sesler çıkardıklarından bunlara “gülen sırtlan” da denir. (En çok bu benzetme cuk diye oturmuş, başka söze gerek yok)

“Kaynak: parantezler hariç: https://www.turkcebilgi.com/sırtlan

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir