Entarisi Dım Dım Yar

“Hayvanın mübareği cenabeti mi olurmuş hayvan hayvandır.” sözüyle gönlüme taht kuran film, hani o hep söylenen “güldürürken de düşündürüyor” söylemini yerine getirmekten geri kalmıyor.

Selçuk Aydemir’in yönetmeni olduğu film; Çalgı Çengi, İşler Güçler ve Behzat Ç. gibi yapımlardan tanıdığımız Ahmet Kural, Murat Cemcir gibi isimlerin yanı sıra yine sinemanın çok tanınan isimlerinden olan Rasim Öztekin, Barış Yıldız ve Devrim Yakut gibi usta oyuncuların oyunculuklarıyla taçlanıyor. Filme konuk oyuncu olarak katılan Emel Sayın ve Sırrı Süreyya Önder ise yapıma ayrı bir tat katmış. Müzikleriyle de uzun bir süre zihnimize yer edinecek filmin en meşhur şarkısı olan “Entarisi Dım Dım Yar” Ahmet Kural ve Murat Cemcir tarafından seslendirilmiş.

Sivas’ın Esenyurt köyünde yaşayan dört arkadaşın (İsmail, Tüpçü Fikret, Çetin ve Saffet) ana ekseninde gelişen film köy seyirlik oyunlarını aratmayacak derecede komedi unsurları içeriyor.

Ne yazık ki günümüzde komedi filmi denilince mutlaka kendine yer edinen küfür, bu filmde de yer alıyor.
Filmin İstanbul dışında Anadolu’da çekilmiş olması bir artı puan daha almasını sağlıyor.

Gülmecenin yanı sıra; göç olgusu, aile içi iletişimsizlik, ekonomik yetersizlik, cehalet, geleneklere körü körüne bağlılık, hayvan hakları, yolsuzluk ve din gibi konulara da değinen film izlenmesi gereken yapıtlar arasında yer alıyor.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 20 Aralık 2015

    […] 6.961.909 kişiye ulaşmış yine komedi türündeki bu yapıt tarafımdan oldukça başarılı bulunmuş bir film. İnceleme yazısını okumak için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir