Ergenekondan Çıkış: Nevruz

Bugün 21 Mart yani Nevruz. Bütün Türk illerinde bugün bayram olarak kutlanırken maalesef ülkemizde adı Türk olan Türkiye’mizde Nevruz’u bayram olarak kutlayamıyoruz.

Nevruz, Farsça bir kelime olup “yeni gün” demektir. Baharın gelişi, toprağın yeniden canlanışı demektir. Türkler için ise Nevruz’un anlamı ise bu anlamların yanında yeniden dirilişi temsil eder. Oğuz Han soyundan İl Kağan, düşmanlarına yenilir ve sadece oğlu ve yeğeni bu saldırıdan kurtulur. Evdeşleri ile yolan çıkan İl Kağan ve yeğeni dağların içinde bir yeri yurt edindiler.  Oraya “Ergenekon” adı verdiler. Aradan yüzyıllar geçip de Ergenekon, İl Kağan’ın ve yeğeninin soyundan gelenlere yetmeyince Ergenekon’dan çıkmak zorunda kaldılar. Bu çıkış ancak bir kurt sayesinde oldu. Çünkü çıkış yolunu bulamayan Ergenekonlular bu yolu kurt sayesinde bulmuşlardır.

Ergenekon Ovası’nda yaşayan Türklerin çıkış yolu küçük bir mağaradır. Bu mağaradan insanların çıkması oldukça zordur. Bu çıkışı gerçekleştirmek için demir madeni bakımından zengin olan mağaranın etrafında kuvvetli bir ateş yakılır. Bu ateş sonucunda mağara genişler ve Türkler, Ergenekon’dan dışarı çıkar. Böylece Türkler tekrar tarih sahnesindeki yerini alır ve bir bakıma Türkler yeniden doğmuş olur.

Türk kültüründeki kurdun önemi bu yol göstericilikten gelir. Bugün Nevruz kutlamalarında ateşin yakılması Ergenekon’da yakılan ateşi, örsün üzerinde dövülen demir ise Ergenekon’da eriyen ve şekillenen demiri temsil eder. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nın üçüncü kıtasının son dizesinde “Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.” derken “dağı yırtmak” tabiri ile Ergenekon’a atıfta bulunduğu kesindir.

Bütün bunlar gün gibi ortadayken Nevruz’u bir Türk bayramı olarak kutlamamamız bizim beceriksizliğimiz, milli ne varsa onlardan uzaklaşma çabamızdandır. Biz, bu bayramımıza sahip çıkmazsak birileri tabi ki sahip çıkacak ve meydanlarda at koşturacaktır.

Bizler 23 Nisan’ımızı, 19 Mayıs’ımızı bir bayram havasında kutluyorken bunlar birileri tarafından bilinçli bir şekilde unutturuldu. Bu bayramlarımızda gerekli hassasiyeti göstermeyenlerden Nevruz hassasiyeti beklemek hayal olur.

Son olarak Nevruz’u bayram gibi kutlayan ülkelerden birkaç kare paylaşalım ki belki içimiz cız eder.

Özbekistan’da Nevruz:

özbekistan'da nevruz

özbekistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Azerbaycan’da Nevruz:

azerbaycan'da nevruz

nevruz azerbaycan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güney Sibirya Altay Cumhuriyeti’nde Nevruz:

güney sibirya'da nevruz

altay cumhuriyeti'nde nevruz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkmenistan’da Nevruz:

türkmenistan'da nevruz

nevruz türkmenistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir