Ernesto Guevera’dan “Che” ye: Motosiklet Günlüğü

Arjantin sinemasından seçkilere kaldığımız yerden devam edelim. Daha önce “Gözlerindeki Sır” filmi ile başladığımız filmlere güzel bir yol hikayesini ekleyelim.

Genç ve idealist iki gencin Latin Amerika’yı eski bir motosiklet üzerinde gezmesini anlatan harika bir yol filmi: “motosiklet günlüğü”.

motosiklet günlüğüBiri tıp diğeri biyokimya okuyan iki arkadaş memleketleri Arjantin’den yola çıkarak Şili, Peru, Kolombiya ve Venezuela’da bitecek yaklaşık 10.000 km. lik bir yolculuğa çıkarlar. Bu iki gençten birisi o dönemde 24 yaşında olan Ernesto Guevera de La Serna’dır. Yol boyunca kaşılaştıkları her olay iki arkadaş üzerinde derin izler bırakır.

Şili’de topraklarından kovulan çiftçileri, Peru’da zengin toprak sahiplerinin polislerle işbirliği yapıp verimli arazilerinden atılıp hayatta kalma mücadelesi için madenlerde insanlık dışı çalışmaya zorlanan işçileri, haytan soyutlanıp adalarda tecrit edilmiş cüzamlı hastaları bizzat gözleriyle gören Ernesto, bunlarla mücadele etme kararını verir.

Sizler de yol hikayelerini seviyorsanız ve “Che Guevera” efsanesinin ortaya çıkışını anlatan bu gerçek hayat hikayesine tanık olmak istiyorsanız, filmi kaçırmayın derim.

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir