Eşleşme

Eşleşme“Toplumda, kimi seveceğine, nerde çalışacağına, ne zaman öleceğine görevliler karar verir.
Cassia, onların seçimlerine daime güvenmişti. Uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemek gerekmiyordu. Toplum, tüm bu seçimleri insanlar adına yapıyordu. Peki ya hayatlarımız gerçekten bize ait değilse? İşte Eşleşme, tam da bu soru üzerine odaklanıyor. O güne kadar yapay bir cam fanusun içinde yaşadığını fark eden Cassia, direnerek ve ancak kendi seçimleriyle özgürlüğün geleceğini fark ediyor. Eşleşme, bir uyanış romanı; bilinen yegane hayat ile daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği bir yol arasında, yani mükemmelliyet ile tutku arasında.”

Arka kapakta yazılan bu satırlar üzerine okumaya karar verdim Ally Condie’nin romanını. Her ne kadar oldukça iddialı sözlere yer verse de arka kapak ne yazık ki kitabı bitirdikten sonra bu sözleri destekleyebileceğimi söyleyemeyeceğim.
Okuma esnasında “Ben bu konuyu bir yerlerden hatırlıyorum.” düşüncesini aklımı kemirirken Suzanne Collins’in Açlık Oyunları üçlemesini kitaplığımda görmek bunun nedenini anlamamı sağladı. Eşleşme nerdeyse Açlık Oyunları’nın bir kopyası gibi.

Eşleşme, distopik bir roman. Toplum adı verilen bir yönetim birimi tarafından insanların tüm yapacakları denetleniyor. Hatta bu denetleme öylesine ileri düzeyde ki kişilerin kimlerle evleneceği bile Toplum adı verilen mekanizma ile belirleniyor.

Eşleşme’nin konusu oldukça basit. Distopik dünyasında mutlu mesut yaşayan güzel kızımız Cassia, yakışıklı komşusu Xander ile eşleşmekten mutludur ancak bir süre sonra gönlünü Ky’a kaptırır. Ky, bir ihlalcidir çünkü anne ve babası Toplum’un söylediklerinin aksi yönde hareket etmiştir, anne ve babanın günahını Toplum oğula da yüklemiştir. Ky’ın düşüncelerinden etkilenen Cassia artık Toplum, denen mekanizmayı sorgulamaktadır.

Eşleşme bir üçlemenin ilk kitabı ben sadece bu ilk kitabı okudum ve diğerleri daha Türkçede yok. İlk kitapta öyle macera içeren bir savaş, ne bileyim birilerinin bir yerlerden kurtarılması falan da yok. İlk kitap Cassia’nin duygusal evreni ve kendini bulma yolundaki adımlarından ibaret. Kitabın sonlarına doğru aksiyon kısmının ikinci kitapla ortaya çıkacağına dair bir fikir ediniyorsunuz. Bu açıdan bakacak olursak Açlık Oyunları’nda olduğu gibi pat diye serüvenin içine atılmıyoruz.

Distopik kitaplardan hoşlanan yetişkinler ile on üç ve on yedi yaş aralığındaki çocukların ilgiyle okuyabileceği bir kitap olsa da Eşleşme, ben serinin devamını okuyacağımı sanmıyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir