ETA – IRA Örneği ve PKK Meselesine Bakış

Bir ülkede yaşanan sorunları nasıl çözdüğü diğer ülkelere de ilham kaynağı olabilir elbette.  Ancak söz konusu olan etnik örgütlenmeler ise o ülkenin iç ve dış dinamiklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Bu noktadan hareketle IRA ve ETA örneklerinden de bahsederek etnik örgütler ve devletin temel stratejileri hakkında bazı maddeler sıralandırabilir.

1- Etnik temele dayanan ayrılıkçı örgütlerin en temel dayanağı yani temel yapı taşı bölge halkının desteğini sağlamaktan geçer.

2- Terör faaliyetleri yaşanan ülke hükümetleri ve devlet yapısı yaşanan olayları bastırmada kullandığı sertliğin kapsamını geniş tutması ya da dozunun olması gerekenden fazlaca abartması, örgütün ekmeğine yağ sürer. ( ABD desteği alan Franco 1950 sonrası Bask bölgesine uyguladığı baskıları daha da arttırmış ancak bu halkın tepkisini çekince ETA daha da cazibesini arttırmıştır. Yani şiddeti arttırarak her şeyi halledemezsiniz.)

3-Etnik temelli örgütler mutlaka yasadışı yollardan kendilerini finanse etmek zorundadırlar. ETA bunu adam kaçırma ve fidye yöntemiyle yaparken, IRA özellikle göçmen İrlandalılardan bağışlarla ayakta kalmıştır. PKK ise akla gelebilecek her türlü yasa dışı faaliyeti kolaylıkla yapabilmektedir.( Avrupa ülkelerinin hoşgörüsü sayesinde haraç toplama faaliyeti sıradan vergi alma gibi uygulanabilmektedir)

4- Ülke içinde ne kadar özgürlük, ne kadar hak tanırsanız tanıyın, dış dinamiklerin desteği kesilmediği sürece etnik temelli terör örgütlenmesi asla bitirilemez.

5- Her ne kadar temel etnik olduğu için soruna tamamen çözüm getirmese de, sorunların bir bölümü bölgenin kalkınmasıyla ve refahın arttırılmasıyla çözülebilir. ( Fransız Bask bölgesinde olduğu gibi  refah seviyesinin yükseltilmesi bazen işe yarayabilir.)

6- Tam bağımsızlık taraftarı olan örgütlerin şiddet eylemlerinin siyasal alana aktarılması, halk arasındaki desteğin de azalmasına neden olabilir. (ETA’nın siyasi yapılanması olan Herri Batasuna, kapatıldıkça güçlendi. Ancak son iki seçim sonuçlarına bakıldığında serbestlik tanınmasının ardından sandalye sayısı 14’ten 7’ye düşmüştür.)

7- Silahlı yapılanmaların gücü askeri yollarla zayıflatılmadan, halk arasındaki desteği azaltılmadan pazarlık masasına oturmak yenilgiyi baştan kabullenmek olur. ( IRA ve ETA silahlı mücadelelerinin tükenme noktasına geldiklerinde süresiz ve tek taraflı ateşkes ilan etmişlerdir. Ardından yapılan görüşmelerle ortak nokta bulunabilmiştir.)

8- Çözüm için ithal ilaçlara gerek duyulsa bile teşhis ve tedaviyi uygulayacak olanların muhakkak yerli olması gerekmektedir.  Çünkü yaşanan her ne olursa olsun, kimden ne destek alınmış olunursa olunsun, her şey sona erdiğinde yan yana yaşayacak olan yine bizleriz…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir