Ex Machina

ex machina afiş2015 yılının en iyi filmleri sıralamasını hangi siteden bakarsanız bakın muhakkak ilk on içinde göreceğiniz bir film Ex Machina. Adından da anlaşılacağı üzere Ex Machina, bir bilim kurgu filmi ama 108 dakikalık bu filmi başından sonuna kadar bir gerilim havası içinde seyrediyorsunuz. Gerilim hiç düşmüyor ve filmin bir yerinde karakterlerin birisinden bir fenalık bekliyorsunuz ve ters köşe oluyorsunuz.

7.7 IMDB puanı olan Ex Machina’da, dünyanın ilk tamamlanmış yapay zekasına sahip robot olan Eva (Alicia Vikander) ile robutu yapan ve herkesten uzakta muhteşem bir yerde yaşayan dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birinin CEO’su Nathan (Oscar Isaac) ve Nathan’ın şirketinde bir yazılımcı olarak çalışan Caleb (Domhnall Gleeson)in arasında geçenler anlatılıyor.

Nathan yaptığı yapay zekaya sahip robotunun zekasının hangi ölçüde olduğunu kestirmek için Eva ile iletişime geçecek birisine ihtiyaç duyar. O da kendi şirketinde çalışan Caleb’tir. Caleb, Eva ile görüşmelere başlar. Görüşmelerin sonunda ortaya çıkan sonuç şaşırtıcı olacak.

Ex Machina’nın senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Alex Garland ortaya kesinlikle yılın en iyi filmlerinden birisini çıkarmış. Filmi sorgulayarak seyreden birisi filmin sonunda kesinlikle kendisine şu soruyu soracaktır: Acaba yapay zekaya sahip robotlar aramızda geziyor mu ya da ne zaman gezecekler?

Böyle bir soru da ne ola ki diyenler, bu filmi kesinlikle seyredin.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 23 Aralık 2015

    […] 2015 yılının en iyi filmleri sıralamasını hangi siteden bakarsanız bakın muhakkak ilk on içinde göreceğiniz bir film Ex Machina. Adından da anlaşılacağı üzere Ex Machina, bir bilim kurgu filmi ama 108 dakikalık bu filmi başından sonuna kadar bir gerilim havası içinde seyrediyorsunuz. Gerilim hiç düşmüyor ve filmin bir yerinde karakterlerin birisinden bir fenalık bekliyorsunuz ve ters köşe oluyorsunuz. Yazının devamı için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir