Fasulye Turşusu

Hazırladığımız taze fasulyeleri önceden ısıttığımız suda yaklaşık olarak iki dakika haşladıktan sonra bir sininin üzerinde fasulyelerimiz soğumaya bırakılır. Ayrı bir plastik kapta bir kase kalın tuzu, üç baş sarımsağı ve on adet taze acı biberi çok ince hale getirene kadar bu karışımı güzelce döveceğiz. Ardından soğumaya bıraktığımız fasulyeleri içi soğuk su dolu ayrı bir plastik kabın içinde yıkayacağız. Daha sonra iki avucumuzun içine alabildiğimiz kadar fasulyeyi alıp derin bir bidonun içine koyuyoruz. (Ayrıca bu tarif için aşağı yukarı 10 kg’lık bir bidon düşünülmüştür. Siz bidonunuzun büyüklüğüne göre malzemelerinizi ayarlayabilirsiniz.) Bidonun içine koyduğumuz fasulyelerin üzerine hazırladığımız karışımdan bir avuç kadar ilave ediyoruz. Bu işlemi fasulyelerimiz bitene kadar yapıyoruz. (Yani iki avuç dolusu fasulye üzerine bir avuç hazırlanan karışım.)

fasulye turşuFasulyelerimiz bittikten sonra fasulyelerin üzerine bir avuç kalın tuzu serpiyoruz. Hepsinin üzerini de beyaz bir poşetle kapatıyoruz. Bidonun içine üste su görünene kadar su koyuyoruz. En son olarak iki yemek kaşığı sirke ilave edip bidonun kapağını kapatıyoruz.

Turşumuzu yemek için en azından 10 gün beklemeyi unutmamalıyız. Bizim oralarda fasulye turşusu bidonundan çıkarılıp yıkanarak yenilir, bunun yanında kavurarak da yenilebilir.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 08 Aralık 2013

    […] güzel kahvaltı çeşitlerinden biri olan fasulye turşunu (fasulye turşusu için tıklayınız) ya da kuymağı önerebilirim. Peki, bu kuymağı nasıl […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir