Fındık, Başımızın Tacı/Belası-dır!

Son günlerde fındık fiyatları epeyce popülerken ben de fındık ile ilgili bir yazı kaleme alayım, dedim. Bizleri az çok tanıyanlar, bilir. Ben Giresunluyum, dolayısıyla fındık işi ile çocukluğumdan beri ilgilenirim. Şimdilerde mesleğimiz de olsa hala fındık her yaz başımızın tacıdır/belasıdır. Çünkü bahçeler ata yadigarı, fındık kuşaktan kuşağa aktarılması gereken bir kültür ögesidir bizim için.

Fındığın Giresunlu için ne ifade ettiğini bir kenara bırakarak size sayılar vermek istiyorum ben. Bu yıl bizim 900 kg ilk, 800 kg da ikinci toplamada olmak üzere toplam 1700 kg fındığımız oldu. 900 kg fındığımızı erken kurutup -bu seneki yağmurları unutmayalım- satabildiğimiz için 9 lira 25 kuruştan satabildik. Sattığımızın ertesi günü fındığın 9 liranın altına düştüğünü hatırlatayım. 8325 lira 900 kg fındıktan elde ettik. 800 kg fındığı daha satmadık. Çünkü fındık şu an 9 liranın altında. Peki, 900 kg fındığı neden sattık? Cevabı çok basit. Çünkü fındık toplarken yaptığımız harcamaları karşılamak için sattık. Nedir o harcamalar:

İşçi parası: 3470 lira

Patoz parası: 260 lira

Nakliye parası: 320 lira

Tırpan parası: 1200 lira

Toplam: 5250 lira

8325 liradan geriye 3075 lira kaldı. Kalan para da bir ay boyunca bizim evde çocuklar, torunlar dahil 8 kişi kaldı. Çocuklar ve torunların hepsi İstanbul’dan geldi ve gitti. Çocukların ve torunların bilet paraları ve masrafları aslında bu 3075 liradan çok çok daha fazla tuttu ama biz 3075 lira olarak varsayalım. Birinci gelirden elde hiçbir şey kaldı mı? Hayır!

800 kg fındık şu anda satılmak için bekliyor. Hepimizin işleri olduğu için yani paraya acil ihtiyacımız olmadığı için fındığı satmadan tutabiliyoruz. 800 kg fındığı şu anda sattığımızı düşünelim. Çünkü daha giderler bitmedi. Şu anda 9 lira civarı fındık fiyatı. 800 kg fındık 9 liradan 7200 lira yapar. Fındık mevsiminden önce yapılan gübre, fındık ocakları bakımı için ayrılan giderleri yazalım, isterseniz.

Gübre ve kireç parası: 1700 lira

Fındık ocakları bakım parası: 1200

Bahçe temizliği: 560 lira

Toplam: 3460 lira

İkinci toplamadan bize kalan ise 3740 liradır.

Bu yıl ki toplam gelirimiz 15525 lira olmuş. Toplam giderimiz 11785 lira olmuş. Bize kalan ise 3740 lira olmuş. Yani fındıktan karımız 3740 lira imiş. Bu iş yapılır mı yetkililer karar versin, artık!

Hatırlatma 1: Fındığımızı ilk sattığımızın ertesi günü fındık fiyatları düşmüştür.

Hatırlatma 2: Başka gelirimiz olduğu için ikinci topladığımız fındığı elde tutabiliyoruz.

Hatırlatma 3: Başka geliri olmayan fındık çiftçisi çoktan fındığını tüccara satmıştır.

Hatırlatma 4: Sizin de yukarıda gördüğünüz gibi fındıktan bir şey kazanamayan fındık çiftçisi daha şimdiden tüccara gelecek yıl için borçlanmaya başlamıştır.

Hatırlatma 5: Fındık fiyatları değişmediği sürece fındık çiftçisi borçlu olarak yaşamını sürdürecektir.

Hatırlatma 6: Bu borca dayanamayıp bezen çiftçilerimiz ne yazık ki Ferrero’nun kucağına düşecektir.

***

Fındık, başımızın tacı mıdır yoksa başımızın belası mıdır, siz karar verin, derim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir