Fizik Yasalarını Topluma Nasıl Uyarlarız?

Uzun bir zaman önce “normal diye bir şey yoktur”, normalleştirme vardır mealinde bir yazı yayınlanmıştı sitemizde. Yazıyı okuyanlar, yıllar öncesinde imkansız görülen bazı şeylerin zamanla nasılda olabilirliğinin arttığını anımsayacaklardır.

1999 yılında batı destekli bir operasyonla elimize teslim edilen terör örgütünün lideri, bugün demokrasi havarisi şeklinde takdim edilebiliniyor.

Ve daha da önemlisi artık, hapishanede de olsa, gündemin belirlenmesinde baş aktörlerden birisi olmuş durumda.

Ve bazı yazarlarımız, ‘barış için, silahların susması için dışarıda olmalıdır,  ne var bunda’, diyerek durumu daha da normalleştirme sürecine sokabiliyorlar.

Kuantum fiziğinde var olan bir yasadan, iterasyon yasasından, bahsetmek gerek burada. Yasaya göre, basit bir dizi talimat ya da oluşumun durmaksızın tekrarlanmasıyla çalkantının düzenli akıntıya, kaosun düzene dönüştürülmesi mümkün olabilir. En temel anlatımıyla bu yasanın sosyal hayatta da pek çok yerde kullanıldığını görebiliriz.

Ünlü düşünürlerimizden Alev Alatlı bu konuda “Türk Milleti çalışkandır, Türk Milleti zekidir” cümlesinin de bu kapsamda değerlendirilebilineceğini söylemekte ve devam etmektedir: “ Tersi de mümkündür. Yeterince tekrarlanan bir dizi basit talimatla düzen dağıtılabilir, çok karmaşık yapılanmalara ve davranışlara neden olabilirsiniz.”

İlk başta bahsettiğimiz ve son on- on iki yılda sürekli tekrarlanan ve bugün normalleşmiş bir şekilde tartıştığımız olaylara bakınca, kuantum fiziğinin o kadar da sosyal hayatın dışında olmadığını, hatta bizzat hayatın kendisi olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir