Futbol ve Evrim

Futbol ilk olarak nerede ortaya çıkmış pek bilinmez ama herkes futbola ilk kural koyanların İngilizler olduğunu bilir.
1863 yılında modern futbolun ilk temelleri Londra’da atılmış ve futbol evrimsel bir süreçle günümüzdeki halini almıştır.

Futbolun ilk kuralları yazılmadan birkaç yıl önce 1859’da Darwin yayımladığı “Türlerin Kökeni Üzerine” (On the Origin of Species) adlı kitabıyla canlıların ortak bir atadan geldiği tezini savunmuştur. Darwin, bu tezini savunurken düşüncelerinin futbolda bile yer alacağını nereden bilebilirdi ki? Peki ya İngiltere Futbol Federasyonu bir İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi olan Darwin’in düşüncelerinden ne kadar etkilenmiş olabilir?

Acaba İngiltere Futbol Federasyonu futbolu kimlerin oynayabileceği konusunda tartışırken Darwin’den de etkilenerek şöyle bir tartışma yaratmış olabilirler mi?

evrim şeması“…
─ Hominidler (büyük insansı maymunlar) futbol oynamak için yeterli şartlara sahip değiller. Henüz onlar bipedalizm (dik yürümek) davranışını yerine getiremiyorlar.
─ Ponginaelerde olmaz çünkü onlar da bipelizmden yoksun.
─ Ancak hominid ailesinden homoninaeler futbol oynayabilir belki.
─ Belki, ancak gorillini olmaz, yalnızca homoniniler (insansılar) olabilir çünkü onlar bizim en belirleyici atalarımız.
─ Australopithecuslar’ın (İki ayak üzerinde durabilen insansılar) tamamını listeye ekleyebilir miyiz peki?
─ Elbette, Sahelanthropus, Orrorin, Ardipithecus, Kenyanthropus, Australopithecus, Paranthropus bunların tamamı futbol oynayabilecek niteliktekiler olarak listeye eklenebilir.
─ Size katılmıyorum bence sadece oyunlara homo cinsine ait insanlar katılmalı. Daha alt sınıflar değil.
─ Homo habilis (yetenekli insan) gibi mi?
─ Evet. Homo erectus (dik insan) ya da Homo sapiens (bilen insan) de olabilir.
─ Öyleyse şöyle bir karara varalım futbol müsabakalarına Homo sapiens sapiens’ler (günümüz insanları) çıkabilsin. Bunlar dışında hiçbir alt tür futbol oynayamasın.
…”

Elbette ne o dönemde ne de daha sonrasında böyle bir tartışma olmamıştır.

Yüzyıl öncesine değil de yakın tarihimize dönecek olursak 12 Mayıs 2013’te oynanan Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşmasında, Fenerbahçeli bazı taraftarlar Eboue ve Drogba’ya muz göstererek evrim teorisine bir gönderme mi yapmak istemişlerdir acaba? Yoksa ırkçı düşüncelerini taraftarlık adına stadyumlara taşımış, içlerindeki nefreti az buçuk bilgileriyle kusmak mı istemişlerdir?

Evrim teorisine göre; Homo sapiens’in soyu tükenmemiş tek alt türü olan Homo sapiens sapiens “düşündüğünün üzerine düşünebilen insan” olarak adlandırılırken bu sözüm ona taraftar(lar) acaba düşünme yetisine ne kadar sahiptir? El(ler)indeki muzu oyunculara uzatır(lar)ken “modern insanın” soyunu devam ettirebilen bir alt türü olmadığı bilgisine sahip miydi acaba?

Yüzyılı aşkın bir süredir evrilen futbol maçlarına giden bu muz gösteren vatandaş(lar)ın benliklerinin ne kadar evrimleştiği hep bir bilinmez olarak kalacak sanırım.

Engin AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir