Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım

(Bu yazıda içerik ile ilgili pek bir şey beklemeyin benden.)

geçen perşembe dünyayı kurtardımAntje Herden’in yazmış olduğu “Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım” kitabı Çizmeli Kedi Yayınlarından çıkan bir kitap. Açıkça söylemek gerekirse Çizmeli Kedi Yayınlarından okuduğum ilk kitap bu. Niçin daha önce okumadın, diye sorarsanız eğer verecek cevabım yok. Değerli arkadaşım Engin Akalın, altıncı sınıf öğrencileri için hazırladığı kitap seçkisine Çizmeli Kedi Yayınlarından üç kitap almıştı. O kitaplardan biriydi “Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım”.

Arkadaşım Engin Akalın seçkisine alır da bu kitabı, biz çocuklara önermez miyiz? Tabi ki, gözümüz kapalı olarak önerdik ve önermeye de devam ediyoruz. Kitabı okuduktan sonra arkadaşıma güvenmekte ne kadar haklı olduğumu görmek beni fazlasıyla mutlu etti.

Her şeyden önce Çizmeli Kedi Yayınlarına teşekkür etmek istiyorum. Çünkü “Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım” kitabı yazım ve noktalama kurallarına uygunluk bakımından bir harikaydı. Az çok, kıyısından köşesinden Çocuk ve Gençlik Edebiyatı ile ilgilenen birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Çizmeli Kedi Yayınları kitapları yazım ve noktalama kurallarına uygunluk bakımından bu zamana kadar gördüğüm en iyi yayınevi sıralamasında ilk üçe girer.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatında yazım ve noktalama kurallarına uymak çok önemlidir. Görsel ve sosyal medya bu anlamda çocuklarımızı zehirlerken, bir de Çocuk ve Gençlik Edebiyatı ile uğraşan yayınevlerinin bu konuda pervasız davranması beni çok üzüyor. Bunun için her anlamda nitelikli eserleri çocuklarımızla buluşturmalıyız. Çizmeli Kedi Yayınlarını artık daha da önemsiyorum.

Gelelim kitaba… “Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım” kitabında Kurt, Sandro ve Prenses’in yaşadıklarına Kurt’un anlatımıyla tanık olacaksınız. Son günlerde dünya tuhaflaşıyordu. Aileler çocuklarıyla ilgilenmiyor, zamanlarını farklı yerlerde geçiriyorlardı. Normal bir zamanda normal şeyler yaşanırken Kurt, Sandro ve Prenses’in bir araya gelme olasılığı milyonda birken, yaşanılan tuhaf olaylarla birlikte Kurt, Sandro ve Prenses bir araya geliyor.

Kötü güçler genetiklerini değiştirdiği canlıları yer altında birer yaratığa dönüştürmüşken, yer üstünde de ebeveynleri birer yaratığa dönüştürmüştü. Yer altındaki yaratıklar kimi zaman yer üstüne çıkıyor, kokusu ve görüntüsü ile çocukları mıknatıs gibi kendine çeken yemekler dağıtıyordu.

Kurt, Sandro ve Prenses bu yemeklerden yedi mi? Yer altında hangi yaratıklar var? Kötü güçlerin kaynağı ne? Kurt, “Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım” diyor ama nasıl?

Bence okumalısınız!

(Yine içerikten biraz bahsetmiş oldum ya neyse!)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir