Geçmişten Ders Alamayanlar

Aşağıdaki fotoğrafların hiçbirinde görsel iyileştirme dışında montaj yoktur. Fotoğrafların sayısı artırılabilecek olmasına karşın insanları acıya boğmamak adına sınırlı sayıda fotoğraf kullanılmıştır. Bakalım belleklerimiz ne kadar taze?

cernobil2

chernobile

Çernobil-faciası

Çernobil

Bu fotoğraflar 26 Nisan 1986’da meydana gelen Çernobil faciasının etkilerini gün yüzüne vuran fotoğraflardır.
Küçük bir insan hatasının doğurduğu bu korkunç sonuçlar nükleer enerji konusunda deneyimli SSCB’nin aslında o kadar da deneyimli olmadığını ortaya koydu.

Çok daha yakın bir tarihte Japonya’da (Fukuşima, 2011) meydana gelen depremle atmosfere radyoaktif madde salınımına sebep olan nükleer santral uzmanlarca Çernobil’den sonraki en büyük kaza olarak adlandırılmaktadır. Üstelik salınım hala devam etmektedir. Japonya’da tıpkı SSCB gibi nükleer konusunda deneyimli üstüne üstelik bir teknoloji devi olarak tanınan bir ülkedir. Yukarıdaki fotoğrafların benzerlerinin birkaç yıl içinde Japonya’da da çekilebilir olması işten bile değil.

Uzak – yakın geçmişteki bu olaylardan bir türlü ders alamayan Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcut iktidarı ve onu iktidar seçen yığını ne zaman gözlerindeki sis perdesini kaldırıp gerçekleri görecek çok merak ediyorum.

Rant peşinde koşan ve bu rantçıları alkışlayan dangalakların Türkiye Cumhuriyeti’nin nükleerle olan ilişkisinin hastanelerdeki röntgen cihazlarından öteye gidemediğini yukarıdaki fotoğrafların ülkemizde de çekiliyor olmasından önce anlamalarını umuyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir