Gemici Dedem

gemici-dedem

“Karlı bir kış günü kıvırcık saçlı, koca burunlu, yeşil-kırmızı ekose atkılı bir adam bir evin kapısını çalar. Rüzgarın, güneşin, bulutların kuşların bilgisini özümsemiş, huyu suyu denize benzeyen, nasırlı elleri dümenini arayan bu adam da kimdir?” (Arka Kapak)

Sevim Ak, “Gemici Dedem” kitabında bu kez üçüncü sınıfa giden bir erkek çocuğunun gözünden dünyaya bakmış. Çocukların diliyle konuşmayı başarabilen yazarımız gemici olduğu için vaktini ailesinden uzakta geçiren yaşlı bir adamın çocuklarıyla olan ilişkisinden yola çıkarak dede-torun ilişkisini de güzel bir şekilde gözler önüne sermiştir.

Küçük çocuğun babası, kendi babasına, kendilerini yalnız bıraktığı ve hep denizi tercih ettiği için kızgındır. Bu sebeple oğlundan bir dedesi olduğunu saklar ama çocuk, bir dedesi olduğunu anlar ve onu çok sever. Babasının da kalbini yumuşatır ve hepsi mutlu, mesut yaşarlar.

Sevim Ak, aile arası iletişimi yani baba-çocuk iletişimini de çok iyi bir şekilde anlattığı kitabında çocukların zengin hayal dünyaları olduğunu da bu kitabında net bir şekilde gözler önüne sermiştir.

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan 83 sahifelik bu kitabı 3, 4 ve 5. sınıf öğrencileri okuyabilir.

Sevim Ak kitaplarında fark ettiğim bir özelliği de sizinle paylaşmak istiyorum: Sevim Ak, çocukların yeni kelimeler öğrenmesi için her kitabında birkaç tane değişik, çocukların bilemeyeceği ama çocukların o kelimeleri öğrenmesini sağlayacak kelimeler kullanıyor. Çocukların kelime dağarcığını geliştirmek için her kitabında farklı farklı kelimeleri özellikle seçtiğini düşünüyorum. “Gemici Dedem” kitabında da bu özelliği görmekteyiz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir