Gerçek Bir Öykü: Kaptan Phillips

Gerçek hikayeler beyaz perdeye aktarıldığında çoğu zaman gerçekten güzel şeyler çıkıyor ortaya. Hele de filmin başrollerinde iyi bir oyuncu olunca seyretmeye doyamazsınız bu filmi.

kaptan-phillipsGerçek bir hikayenin beyaz perdeye aktarılması sonucu ortaya çıkan Kaptan Phillips, bu türde seyrettiğim son filmdi. IMDB puanı 8.1 olan bu film, aldığı puanı gerçekten hak ediyor. Yönetmenliğini Paul Greengrass’ın yaptığı filmde boşrolde Tom Hanks var. Bir filmde sanırım Tom Hanks varsa, o filmi rahatlıkla seyredebilirim düşüncesinden bile hareket ederseniz haksız çıkmazsınız.

kaptan phillips özetFilmin konusu kısaca şöyle: 2009 Nisan’ında yola çıkan Maersk Alabama adı Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir kargo gemisidir. Gemi, normal seyrinde yola devam ederken Somali’nin kuzey bölgesine geldiğinde korsanların saldırısına uğrar. İlk saldırıdan deneyimli kaptan Richard Phillips sayesinde kurtulan gemi, ikinci saldırıda Kaptan Phillips’in bütün çabalarına rağmen gemi Somalili korsanların eline geçer. Bu süreçten sonra kaptan ile korsanlar arasında müthiş bir pazarlık başlar. Tayfasını kurtarmak için elinden geleni yapan kaptan en son çare olarak kendini korsanlara rehin olarak verir. Tayfasını kurtaran Kaptan Phillips, artık korsanlarla küçük bir botta, kurtarılmayı beklemektedir. Bu süreçte baştan sona Kaptan Phillips ile korsanların lideri Muse arasında büyük bir psikolojik savaş olur. Güçlü olan kazanacaktır. Nihayetinde ABD kurtarma birliklerinin sayesinde kaptan kurtarılır.

kaptan phillips değerlendirme134 dakika olan bu film bazen yavaş ilerlese de muhteşem bir sonla bitiyor. Filmin içerisinde gerçekten güzel sahneler var ama Tom Hanks, filmin son 8 – 10 dakikası oyunculuğun zirvesine çıkıyor. Adeta alıyor eline sazı ve her telden çalıyor. Endişe, acı, korku ama gerçekten korku, samimiyet, minnettarlık ve her şey. Mükemmel bir oyunculuk tek kelimeyle. Filmi sadece son 10 dakikanın gelmesi için bile seyredebilirsiniz. Bu, son 10 dakikayı öne çıkarmam filmin diğer bölümlerini küçümsediğim anlamına gelmesin. Muse ile kaptanın psikolojik savaşı, korsanların aralarındaki psikolojik durum ve ABD askeri…

kaptan phillips kurtarma operasyonuBu filmde de neredeyse her ABD yapımı filmlerde olduğu gibi ABD askerlerinin kahramanlıkları, cesareti, olaylar karşısındaki soğukkanlılığı, üstün teknolojileri, silahları ve tabi ki iyi bir şekilde organize edilmiş kurtarma operasyonu adeta herkesin gözünün içine sokuluyor. Bu da filmin bir diğer yönü…

kaptan phillips su tahliye sahnesiFilmde üzerinde durmak istediğim bir yön daha var. O da açık denizlerde büyük gemilere bu şekilde herhangi bir saldırı olduğunda gemilerin sadece kendini korumak için hız artıma, manevra yapma ve geminin her tarafına yerleştirilmiş su tahliye hortumlarından, gelen teknenin ya da herhangi bir motorun üzerine su boşaltma seçeneği var. Bu kadar değerli bir gemi için sadece bu kadar güvenlik olması bence yeterli değil gibi geldi bana. Nitekim korsanların kolaylıkla gemiyi ele geçirmesi bu düşüncemi kanıtlar gibiydi. Geminin içinde taşınanlar değersiz olsa bile geminin değeri fazladır. Daha fazla güvenlik önlemlerinin düşünülmesi gerektiği kanaatimdir sadece.

Güzel bir kurtarma operasyonu, güçlü bir psikolojik savaş, adım adım gerilim, farklı ve gerçek bir hayat öyküsü, az da olsa Somalili balıkçıların yaşamını, korsanları ve muazzam bir oyunculuğa tanık olmak istiyorsanız bu filmi seyretmelisiniz.

 

 

İşte filmin fragmanı:

 

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir