Gerilimin Kraliçesi Tess Gerritsen

Geçtiğimiz şubat ayında son kitabı “Sona Kalan”ı çıkaran gerilimin kraliçesi Tess Gerritsen, 1953 yılında Kaliforniya eyaleti, San Diego kasabasında doğdu. Aslen Çin asıllı olmasına rağmen doğduğu yer olan ABD’de hayatını devam ettirmektedir. Stanford Üniversitesinde antropoloji üzerine lisans eğitimini aldı. Daha sonra ise Kaliforniya Üniversitesinde tıp eğitimi aldı. Staj için çalıştığı ilk yer Hawaii’ydi. Stajını tamamladıktan sonra doğum iznine ayrıldı. Doğum iznine ayrıldığı sırada ilk romanı “Geceyarısından Sonra Gelen Telefon”u 1987 yılında yazdı. Yazarlığa bu şekilde farklı bir giriş yapan Tess Gerritsen, ilk yazdığı kitaplarda romantik gerilim tarzına uygun romanlar yazdı. Bu tarzda sekiz roman yazmıştır.

Tess Gerritsen’in adını en çok duyuran eseri ilk tıbbi gerilim romanı olan “Hasat”, New York Times’ın listelerinde bir dönem en çok satan kitaplar arasına girdi. Bu türde yazdığı eserler ile hem ABD’de hem de tüm dünyada büyük bir başarı sağladı. Bu türde romanlarının büyük bir başarı sağlamasının temel sebebi hiç kuşkusuz ki onun dahiliye uzmanı olmasıdır, diyebiliriz.

Romanlarına daha iyi odaklanabilmek için doktorluğu bırakan Tess Gerritsen’in kitapları kırk dile çevrilmiştir. Kitaplarından uyarlanan “Rizzoli & Isles” adlı dizide büyük bir beğeni toplamıştır. 2002 yılında “Cerrah” romanı ile RITA ödülü kazanan Tess Gerritsen şu an ABD’de Maine’de yaşıyor.

Türkçeye kazandırılan eserleri: Geceyarısından Sonra Gelen Telefon, Bıçak Sırtı, Asla Arkana Bakma, Masumiyetin için Savaş, Ruhundaki Zehirle Yüzleş, Aşk Ölümden Uyanıştır, Hasat, Gece Nöbeti, Kan Gölü, Yörünge, Kemik Bahçesi, Aşkın Şehveti, Geceyarısı Katili, Gölgesizlerin Tutkulu Dansı, Cerrah, Çırak, Günahkar, İkiz Bedenler, Siliniş, Mefisto Kulübü, Ruh Koleksiyoncusu, Buz Gibi Soğuk, Sessiz Kız ve son kitabı olan Sona Kalan.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 11 Nisan 2014

    […] Tess Gerritsen‘in son kitabı “Sona Kalan” kitabının arka kapağında yazılanlardı bunlar. Ayrıca kitap için şunlar söylenmiş: […]

  2. 05 Ocak 2015

    […] 2. Sona Kalan – Tess Gerritsen […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir