Giresun SEKA’nın Hazin Sonu

SEKA’lar cumhuriyetimizin göz bebeği sanayi kuruluşlarıydı. Son dönemde Türkiye’de yaşanan dönüşümden SEKA’lar da payını aldı. SEKA’lar ya direk kapatıldı ya da özelleştirildi.

İşte, biz size, bu yazımızda, o SEKA fabrikalarından birisinden bahsedeceğiz:

Giresun SEKA Aksu Kağıt Fabrikası

Memleketimde iş demek, aş demek SEKA demekti bir dönemler. İnsanların geçim kaynağıydı SEKA. Gün geldi, ne olduysa özelleştirme kapsamında SEKA’lar satıldı. Bizim SEKA’mız da satıldı. Gazete kağıtlarını, kıçımızı sildiğimiz kağıtları bilumum her türlü kağıdı ithal eder olduk.

Giresun SEKA fabrikası, 2003 yılında özelleştirme programı kapsamında Milda diye bir şirkete 5 milyon liraya satıldı ilk önce. Daha sonra Milda, sadece fabrikanın makinelerini 11 milyon liraya hurdacıya sattı.

Dikkatinizi çekiyorum, sadece makineler hurdacıya 11 milyon liraya satılıyor. Yani adamlar sadece hurdacıdan 6 milyon kar elde ediyorlar.

Peki, kim bu Milda? Araştırmalarıma göre Milda, Milli Gazete’nin yan kuruluşu imiş.

Ardından 2013 yılında dönemin başbakanının talimatıyla SEKA, Giresun İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılıyor. Ne kadara biliyor musunuz? Tam 68 milyon liraya. Vay be!

Yani devlet Milda’ya 5’e satıyor, 10 yıl sonra 68’e alıyor. Adamlar bir SEKA’dan tam 74 milyon lira kar ediyor.

Milda için karlı, devlet için ne olduğunu bilemedim, siz karar verin iyisi mi?

Bitti mi Giresun SEKA’nın öyküsü? Maalesef, hayır.

684 dönümlük Giresun SEKA arazisine Temmuz ayının başında AK Parti Giresun milletvekilimiz sayın Nurettin Canikli, TOKİ’nin yapacağı bir projenin temelini attı. Bu projeye göre SEKA arazisine 2500 konut, otel, stadyum, yüzme havuzu, okul ve hastane yapılacakmış ve sayın Canikli, bu projeyi savunurken, “Eğer bu arsa TOKİ tarafından da alınıp bu şekilde hizmete dönüştürülmemiş olsaydı burası tam bir rant alanına çevrilecekti. En az 4 bin, 4 bin 500 konutun yapılacağı bir beton yığını haline getirilecekti.” demiş. Ne açıklama ama!

Şimdi, ben şunları merak ediyorum:

1. SEKA, Milda’ya niçin satıldı?

2. Satıldıysa niçin sonra tekrar 14 katı fiyatına geri alındı?

3. Devletin bu satış ve daha sonra alıştan uğradığı zararı kim karşıladı?

3. TOKİ’nin yapacağı proje için harcanacak parayla aynı araziye daha farklı, daha akılcı, bölge halkına kazanç sağlayıcı bir proje yapılamaz mıydı?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir