Giresun’un Meşhur Tatlısı: Fındıklı Börek

Bu yazımızda size Giresun’un meşhur tatlısını anlatacağım. Hep pancardan gitmeyelim dedik. “Değişiklik iyidir!” düsturundan yola çıkarak bu tarifi uygun gördük. Merak etmeyin, pancar tariflerimiz yine gelecek. Peki, fındıklı börek nasıl yapılır? Hemen başlayalım.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif..

Derin bir kasenin içine bir çay bardağı süt, yoğurt ve sıvı yağını 1,5 kaşık şeker kaşığı tuz koyuyoruz. Üzerine yarım limonu sıkıp elde ettiğimiz karışımı bir güzel karıştırıyoruz. Elekten geçirdiğimiz unu -unu muhakkak elenmek zorundadır- karıştırdığımız malzemenin üzerine,  karışım kulak memesi yumuşaklığına gelene kadar ekleyerek yoğuruyoruz. Bu arada unu ilk ilave ederken bir paket kabartma tozunu da ilave etmeyi unutmuyoruz. Elde ettiğimiz hamur yarım saat dinlenmeye bırakılırsa börekten alacağımız lezzet daha da artmış olacaktır.

Yarım saat geçtikten sonra hamuru ceviz büyüklüğünde parçalara ayırıp, hamurumuzu ne kadar ince açabiliyorsak, o kadar ince açıyoruz. Açma işi bittikten sonra önceden hazırladığımız robottan geçen fındığımızı her açılan yufkanın içine birer avuç ekeliyoruz. Fındığımızı da ekledikten sonra açılan yufkayı oklavamıza rulo şeklinde sarıyoruz. Yufkanın iki ucundan bastırarak, yufkayı oklavanın ortasında topluyoruz. Bir ucundan yufkayı tutarak oklavamızı yufkanın içinden çekiyoruz. Bu işlemi bütün yufkalar bitene kadar uyguluyoruz.

Rulo haline getirdiğimiz yufkaları güzelce sıvı yağı ile yağlanmış tepsimizin içine yerleştiriyoruz. Bu işlem bittikten sonra önceden erittiğimiz tere yağı rulo haline getirdiğimiz yufkaların üzerinde bir kaşık yardımıyla gezdiriyoruz. Yani güzelce yufkaları yağlıyoruz ve tepsimizi fırına sürüp yufkalarımızın üzeri kızarıncaya kadar fırında pişiriyoruz.

Fındıklı börek hem kuru hem de şerbetlenerek tatlı gibi yenebilir. Fırından çıkardıktan sonra kuru bir şekilde tüketecekseniz soğumasını bekledikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Şerbetleyerek yemek istiyorsanız yani bir tatlı gibi yemek istiyorsanız şerbeti için biraz daha zahmete katlanmalısınız.

Bir tepsi fındıklı börek için dört su bardağı su ve dört su bardağı şekeri yarım limon suyu ile karıştırıp kaynatıncaya kadar ısıtıyorsunuz. Soğuk böreğin üzerine sıcak şerbeti tepsinin her bir tarafı güzelce ıslanacak şekilde dağıtıyorsunuz. Tepsinin üzerini kapatıp en az iki saat şerbetin çekmesini bekliyorsunuz. Sonra da afiyetle yiyorsunuz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir