Gizli Bir Liman: Gideros

Karadeniz turu yapmayı düşünenler Samsun’a kadar kıyı çizgisinden yol almayı tercih etmezler genellikle. Virajlar, heyelan mıntıkaları, bitmeyen yağmurlar, yol çalışmaları, inişler çıkışlar, dev kamyonlar ve dar yollar gözünü korkutur şoförlerin. Korku uzak tutar bilinmez güzelliklerden insanı. Ama özgür ruhlar bilirler güzelliklerin tüm bu korkuların arasında saklandığını.

gideros2

Bartın, Kurucaşile’den Cide’ye uzanan yolda yemyeşil ağaçların ve Karadeniz’in hırçın dalgalarının hırpaladığı kayalıkların ardında uzanan henüz yol yapım çalışmalarının mahvedemediği dar yolda bir tabela çıkar karşınıza: Cideros. Adını tarih kitaplarından okuduğumuz, güzelliklerle saklı koyun adı belki doğa tarafından belki de kendini bilmez üç beş kişi tarafından değiştirilmiştir. Aslında köklü bir geçmişi vardır Gideros’un. Antik dönemin Kytoros’u Gideros olmuştur artık.

gideros4

Strabon “Gegraphica” adlı yapıtında, Gideros adının “Altın Post” destanının başkahramanı Phryxos’un oğlu olan Kytoros’dan geldiğini, İlkçağ Yunan tarihçisi Ephoros’a dayandırarak söylemektedir. Aynı şekilde Strabon koyun Sinoplular tarafından yönetildiğini de dile getirmektedir.

Sadece Strabon değil ünlü ozan Homeros “İlyada” adlı yapıtında da bahseder Gideros’tan:

“…
Erkek yürekli Pylaimenes komuta eder Paphlagonyalılara,
Gelmişler yaban katırlarıyla ünlü Enetlerin yurdundan,
Kytoros’ta, Sesamos’ta otururlar,
Parthenios ırmağı çevresinde kurmuşlardır ünlü saraylarını,
…”*

Kurtuluş Savaşı döneminde yine önem arz eden yerlerden biri olur Gideros. Sovyet Rusya’dan gönderilen askeri malzemeleri taşıyan kayıklar bu koyda saklanmışlardır.

Kestane, meşe, kayın ve çam ağaçlarının arasından karşılaşılan manzara bir anda büyüler insanı. Eşsiz bir mavilik sunan doğal liman sizi kendine biraz daha çekecektir. Karadeniz’in serin sularına atmak ister insan kendini. Kıyıyı yalayan dalgaların sesine rüzgârın ağaçlara dokunuşu eşlik eder. Dinginlik had safhadadır burada.

gideros

Koyda çok az sayıda işletme yer alıyor. Küçük bir de pansiyon. Yer bulamazsanız üzülmeyin, çadır kurmak için alan da mevcut. Koyun karşı sahilinde yer alan iki işletmeden birinin sahibi çadır kurmak isteyenler için düzenlemeler yapmış.
Karadeniz turunda mutlaka uğranması gereken yerlerden biri Gideros. Gün batımını izlerken Karadeniz’in en lezzetli balıklarını tadabileceğiniz huzur dolu bir yer. Benden söylemesi…

Engin AKALIN

* İlyada, Azra Erhat çevirisi

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir