Godzilla

Japonların sinema canavarı yeniden beyaz perdede üstelik Hollywood sinemasının tüm olanaklarını kullanarak.

GODZILLA

İlk Godzilla’nın 1954’te Japonya’da çekilmesinin ardından Godzilla tüm dünyada tanınan bir canavar haline geldi. İlk başlarda sadece insanlara karşı savaşan ve ne yazık ki dönemin sinema tekniklerinin yeterince gelişmemesinden kaynaklı inandırıcılık özelliklerinden yoksun, insansı hareketlerle ortaya çıkan bir yaratık olan Godzilla, Amerikan sinema endüstrisinin el atmasıyla sinema tarihindeki yerini iyice sağlamlaştırmış.

Godzilla, sinema izleyicisi ve yönetmenler arasında öyle bir yer edinmiş ki şimdiye dek tam 28 kez beyaz perde de yerini almış. 29. Godzilla’yı çeken yönetmen Gareth Edwards, oyuncu kadrosunda Bryan Cranston, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Sally Hawkins, Ken Watanabe, Juliette Binoche gibi usta isimlere yer vermiş. Filmdeki oyunculuklar oldukça iyi dağıtılmış ve tüm ana oyuncular filmde eşit derecede yer alıyorlar. Görsel efektleriyle de göz dolduran film izleyiciyi memnun edecek düzeyde.

Daha önceki uyarlamalarının bazılarında, Godzilla; kertenkele ile dinozora benzetilmişken bu sefer Japonların çizdiği Godzilla’nın ana hatlarını taşıyor. Japon basınında “şişman” olarak nitelendirilen Godzilla gerçekten de epeyce heybetli.

Bir maden kazısı sırasında ortaya çıkan bir fosilin yumurtasından çıkan yavru bir yaratığın büyüyebilmesi için radyasyona ihtiyacı vardır. Yaratık kendine en yakın radyasyon kaynağı olan Japonya’daki nükleer bir tesise ilerler ve orada bir felakete neden olur. Yıllar boyunca uluslar arası bir şirket tarafından halktan gizlenen yaratık 15 yıl sonra büyümüş bir şekilde ortaya çıkar. Amerika’da tam bir yıkıma neden olan yaratık Godzilla’nın sayesinde durdurulur. Godzilla bu filmde sadece tek bir yaratıkla değil iki yaratıkla hatta bazen insanlarla da mücadele etmek zorunda kalır.

Godzilla hayranlarını üzmeyecek bu film aksiyon, macera seven seyirciyi de tatmin edecek düzeyde…

Godzilla Fragman 2 |

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir