Gözyaşlarımızı da Ayırdılar!

Öyle bir millet olduk ki ölümlerimizi yarıştırır olduk. Bir taraf, bir tarafın ölüsüne sahip olurken; diğer tarafta sadece kendi ölüsüne sahip çıkıyor. Acının dili aynı olan bu topraklar üzerinde maalesef ki şiddetli bir kamplaşmaya doğru gidiyoruz. Bu kamplaşmayı engellemek için hiç kimse ama hiç kimse bir şey yapmıyor. Bu olayları tırmandıranlar bu vebalin altında kalacaktır.

Ülkemizde son günlerde olanları ifade etmek için söz bulamıyorum. Berkin’in cenazesinde insanlar acı içinde yanıp tutuşurken feryat figan ederken, gözyaşı dökerken bir taraf “Oh olsun! Bunlara da ne oluyor!” diyebiliyorsa, Burak’ın cenazesinde insanlar acı içinde yanıp tutuşurken feryat figan ederken, gözyaşı dökerken bir taraf “Oh olsun! Bunlara da ne oluyor!” diyebiliyorsa her iki tarafa da yazıklar olsun. Ne zamandır ölen çocuklar için senin ölün benim ölüm demeye başladık? Bu coğrafyada acının dili aynı olsa da ne zamandır gözyaşlarımızı da ayırmaya başladık? Neticede dökülenler bizim gözyaşlarımız değil mi? Hiç mi acıma duygusu hiç mi vicdan kalmadı bizde? Başkalarının ölülerine acımıyorsanız en azından sessiz olun. İnsanlar ölülerinin arkasından ne yapmak istiyorlarsa onu yapsınlar. “Siz de Berkin varsa bizde de Burak var!” demek nasıl bir kara vicdanın yansımasıdır?

Bu olaylarda en büyük günahın sahibi ülkeyi yönetenler ve yönetmeye talip olanlardadır. Ortada acı varken hala toplumu germeye çalışmak, yanan ateşe benzin dökmek de neyin nesidir? Halk zaten ayrışmışken buna çanak tutan siyasiler bu olayların vebali altındadır. Yaşanan olaylar karşısında saçma sapan ve vicdansızca ileti atan, saçma sapan ve vicdansızca tweet atan insanlarımızın ve siyasilerimizin vicdanlarını nereye bırakmışlarsa tekrar oradan almalarını diliyorum.

Özdemir Asaf’ın dediği gibi “Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler. Onun için artık hiçbirimiz “ak” değiliz. Toplum kirlenmiştir. Topluca arınmaya ihtiyacımız var.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 21 Ekim 2014

    […] Not: Hem Berkin hem de Burak için ne yazmıştık? Tıklayın. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir