Gravity

İnsanoğlu tarihin her döneminde uzayı merak etmiştir. Uzayda ne olduğunu anlamak için çok önceleri insanlar en doğal gözlem aracı olan gözlerini kullanmışlar. Daha sonra Batlamyus ve Kopernik, uzayla ilgili araştırmalarını yapıp çağdaşlarını ve kendilerinden sonra gelenleri etkilemiştir. Teleskobun özellikle de Hubble teleskobunun kullanılmaya başlanmasından sonra artık uzayla ilgili birçok şeyi daha iyi biliyoruz.

garavity

Uzay konusu her dönem merak uyandıran bir konu olduğu için Hollywood film sektörü de bu konuya kayıtsız kalamadı. Uzayla ilgili çeşitli filmler çekildi ve görücüye çıktı. Bazı filmler oldukça beğenildi bazıları ise hedeflediği başarıya ulaşamadı. 2013 yılının Ekim ayında ülkemizde vizyona giren “Gravity” yani “Yerçekimi” uzayla ilgili çok çarpıcı bir film diyebiliriz. Bu filmde uzay arka planda büyük bir yer kaplarken merkezde insan var. Uzayda insanın nasıl hareket ettiği, davranış biçimleri, korkuları, heyecanları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmiş.

gravity sandra bullock george clooney

“Ben Efsaneyim” filminde Will Smith tek başına mükemmel bir performans ortaya koyup hem adından hem de filmden çokça söz ettirmişti. Bu filmde de özellikle Sandra Bullock mükemmel bir performans ortaya koymuş. Zaten yanında da sadece George Clooney var. Bullock, bu filmdeki performansıyla sevenleri tarafından haklı sevildiğini ispat etmiş, onu sevmeyenleri ise kendisine sempati ile bakmasını sağlamıştır.

gravity

Yönetmenliğini Alfonso Cuaron’ın yaptığı filmde anlatılan olay şöyle gelişir: Matt Kowalski uzaydaki son görevine çıkan tecrübeli bir astronottur. Dr. Ryan Stone ise ilk defa uzaya uzay yolculuğuna çıkan başarılı bir tıp mühendisidir. İlk başlarda her şey yolunda giderken beklenmedik bir olay olur ve uzaydaki ilk görevine çıkan Dr. Ryan Stone uzayda gittiğini yönü bilmeden sürüklenmeye başlar. Matt Kowalski onu bulsa da aksilikler peşlerini bir türlü bırakmaz. Dünyaya tekrar dönmeye çalışan ikiliden sadece birisi dünyaya dönebilir.

gravity görsel

“Uzayda mahsur kalma” temasının bu kadar iyi işlendiği bir filmi sanırım hatırlamıyorum. Tek amacınızın eve yani dünyaya geri dönmektir. Büyük bir boşluktasınız ve size yardım eden kimse yok. Panik yaptığınızda, size eğitimlerde anlatılanları unuttuğunuzda, düzenli nefes alışverişi yapamadığınızda kuvvetle muhtemel öleceksiniz. Nitekim filmde de bu çok iyi bir şekilde işlenmiş. Gerilimin her saniye dorukta olduğu filmde kendi kendine konuşmalar ve müzikler filme ayrı bir tat ve heyecan katmış.

gravity resimler

Uzayla ilgili bütün ayrıntıların en iyi şekilde anlatıldığı bu filmde görsellikten ayrı bir başarı var. Bu da filmin efekt açısından da ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

GRAVITY

“Gravity” filmi En İyi Yönetmen başta olmak üzere 86. Oscar Ödülleri’nde tam yedi ödül aldı. Ayrıca 67.  BAFTA Ödülleri’nde ise altı ödül aldı. Ödüllerle taçlandırılmış bu filmi seyretmeniz size çok şey kazandıracaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir