Haber Alma Özgürlüğü ve Üç Maymunu Oynamak

üç-maymun

Ülkemizde yaşanan acı olayları anlatmaya yüreğim elvermese de konuşmamanın, anlatmamanın daha kötü olduğunu, susmanın hiçbir şey kazandırmadığını aksine benzeri tutumların, olayların daha sık yaşanmasına neden olduğunu çok iyi biliyorum.

Reyhanlı’daki patlamalarla ilgili epeyce şey yazılıp çizilirken basınımızda bir anda bütün her şey birdenbire süt limana döndü. Herkes evinde rahat koltuklarına yerleşmiş survivor izleyip hayallere dalarken ya da şampiyonluk kutlamaları yaparken üzerindeki formasıyla Reyhanlı’ya ait tüm haberler bıçak gibi kesildi. Kınamalar, failleri bulunacak yönde açıklamalar… Hepsi ama hepsi birdenbire, apansız kesiliverdi. Öğrendik ki “yayın yasağı” getirilmiş. Gerekçeyse “delil niteliğindeki görüntüler…” ve bilmem ne diye devam eden bir açıklama.

Şimdi düşünüyorum da sosyal devlet olan, ileri demokrasi ile yönetilen sevgili ülkemdeki bu basın yasağı nasıl bir şeydir? Haber alma özgürlüğümü(zü) nasıl kısıtlayabilirler? Anayasamızın 22. maddesinde “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.” Hükmünü geçersiz kılan “basın yasağı kararı” nasıl bir çelişkidir?

Ülkemizde olan bitenden haberimiz olmayacaksa ve her şeyden öte olan bitenlerden haberdar olma özgürlüğümüz yasaklanacaksa anayasal hükümler ne işe yarar?

Bu mudur ileri demokrasi?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir