Hafize Ana: Adile Naşit

Bu yazıyı okuyan herkese, eski Türk filmlerinde en sevdiğiniz kadın oyuncuları sayın desem, eminim ki çoğunuz Adile Naşit’i en ön sıralarda sayarsınız. Bazı sanatçılar vardır ki yediden yetmişe bütün insanların gönlünde taht kurmuştur. Hiç şüphesiz Adile Naşit de bu sanatçıların başında gelir.

adile-naşit-kimdir

Adile Naşit, 17 Haziran 1930 yılında İstanbul’da doğmuştur. Adile Naşit’in oyuncu olacağı daha doğduğu anda alnına yazılmıştır sanki. Çünkü babası zamanın ünlü komedyeni annesi ise iyi bir tiyatro oyuncusudur.

14 yaşında sahnelerin tozunu yutmaya başlayan Adile Naşit ölümüne kadar oyunculuğuna devam etmiştir.

Adile Naşit kendine özgü gülmesiyle, şirinliğiyle, tontonluğuyla ve belki de en önemlisi filmlerindeki “anne” tiplemesiyle herkesin gönlünde taht kurmuştur. Hatta canlandırdığı anne karakterinin güzelliği ve sıcaklığı ile 1985 yılında “Yılın Annesi” seçilmiştir.

adile-naşit

Hangimiz “Hababam Sınıfı”ndaki Hafize Ana’yı unuttu? Hafize Ana’nın elinde çay tepsisi ile öğretmenler odasına dalışını, o gülüşünü, okulun içinde zil elinde bir aşağı bir yukarı koşuşunu, Hababam öğrencileri ile ilişkisini unutabilen var mı? Ya “Neşeli Günler”deki Saadet Ana’yı kim unuttu? Hani şu turşucu Saadet Ana’yı. Münir Özkul’la -Kazım’la- turşu yüzünden ayrılmış, huysuz, aksi, bir o kadar da sevimli Saadet Ana’yı unutabildik mi?

masalcı-teyze-adile-naşit

Masalcı Teyze’miz de oldu Adile Naşit bir dönem. Günaydın gazetesi tarafından “Yılın En İyi Çocuk Programı” da seçilen “Uykudan Önce” (1980-1981) adlı program Türk televizyonculuk tarihinde çocuklara yapılan ilk program olması sebebiyle de bir ilke imza atmıştır. Masalcı Teyze bu programda çocuklara masallar ve hikayeler anlatmış ve çocuklar tarafından çok sevilmiştir.

Canlandırdığı karakterlerle içimizden birisi olmuş, yüzündeki tebessümü ile bize sevgi dağıtmış Hafize Ana’mız Adile Naşit, bundan tam yirmi yedi yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Hafize Ana’yı hiç unutmadık, eminim ki çocuklarımız da hiç unutmayacak. Rahmetle, dualarımız onunla…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir