Hakan Günday

hakan-günday

23 yaşında “Kinyas ve Kayra” ile yazın hayatına giren Hakan Günday 29 Mayıs 1976’da Rodos’ta doğdu. İlköğretimini Brüksel’de tamamlayan Günday, liseyi Ankara Tevfik Fikret Lisesinde okudu. Üniversitede ilk önce Hacettepe Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde sonra Universite Libre de Bruxeslles’te Siyasal Bilimler Fakültesinde daha sonra ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde eğitim gördü.

İlk kitabı “Kinyas ve Kayra” herkes tarafından beğenilince sırasıyla “Zargana“, “Piç”, “Malafa”, “Azil”, “Ziyan”, “Az” ve son olarak da “Daha“yı yayımladı. Yazın hayatına girmesinde Om Yayınevi’nin editörü Nevzat Çelik’in büyük bir etkisi olmuştur.

Hakan Günday, yazmış olduğu eserlerle sıkı bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Onu farklı kılan kurguladığı hayatlardır. Büyük bir hayal gücüne sahip olan Günday kullandığı kelimelerle okuyucunun zihnini kurcalıyor, okuyucularını yeni düşüncelere sevk ediyor.

Röportajlarını bile okuduğunuzda onun farklı birisi olduğunu anlarsınız. Onu Çağdaş Türk Edebiyatın’ın en iyi yazarlarından birisi olarak gösterenlere bir röportajında şöyle demiştir:

“Çağdaş Türk Edebiyatının ne demek olduğunu bilmiyorum. Türk edebiyatını biliyorum. Çocukluğu gençlikten, olgunluğu yaşlılıktan ayırmaktansa öldüğü gün ne halde olduğuna bakmak lazım. Geride ne bıraktığına. O gün gelene kadar toptancı bir anlayışın cevaba dönüşmesi hayli gereksiz.”

Onu Yeraltı Edebiyatı’nın en iyi yazarlarından biri olarak gösterirler. Yine aynı röportajda kitaplarının hangi türe girdiğini sorduklarında Günday şöyle bir cevap söylemiştir:

“Bir türe girmeleri gerektiğini düşünmüyorum. Kitapçı reyonlarındaki levhaların hiçbiri bana bir şey ifade etmiyor. Kitap türleri, müşterinin markette peynir bulmasını kolaylaştırmaya benzer bir yöntemin sonucu olduğu için benimle bir ilgileri yok. Yer altı, tek bir kitaptan ibaret olan bir edebiyattır:  Yeraltından Notlar . Bu edebiyata sığmaya çalışan diğer kitaplarsa, birkaç nesil sonra satış grafikleri yükseldiği takdirde Kişisel Gelişim raflarına konabilirler.”

Umarım çok iyi kitaplar yazmaya devam eder.

Alıntılar http://www.ozgurroman.com/roportaj.aspx?yid=7 sitesinden alınmıştır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir