Halam Geldi: Böyle Geleceksen, Gelme Hala Gelme!

halam geldi afiş

“Halam Geldi” filmi sanırım “Babam ve Oğlum” filminden sonra seyrettiğim en yürek burkan, en acı duyduğum, en fazla boğazımın düğümlendiği ve içimden en fazla küfür etmeyi istediğim bir filmdi.

“Halam Geldi” Kuzey Kıbrıs’ın sınır köylerinden Akıncılar Köyü’nde geçiyor. Bu köye Kıbrıs Savaşı’ndan sonra göç ettirilen ailelerin ahvali anlatılıyor. Bu çerçevede göç sorunu, Kıbrıs sorunu, çocuk gelinler sorunu ve akraba evliliği sorunu anlatılmaya çalışılmış. Bu sorunları cesurca ve iç içe anlatmaya çalışan isimler ise şüphesiz filmin senaristi Evrim Kanpolat ve yönetmeni Erhan Kozan.

halam geldi filmi

Gelelim filmin adına… “Halam Geldi” aslında genç kızların adet oldukları günü anlatan bir deyiş olarak karşımıza çıkıyor filmde ve filmin ismi de buradan geliyor. Halası gelen yani adet olan kızlar gençliğe adımını attıkları ilk günde büyük bir yıkıma uğruyorlar. Çünkü adet olan kızlar artık evlenebilecek yaşa gelmiştir. Nitekim Huriye karakterine can veren Melisa Celayir’in, adet olduğu anlaşılınca ilk önce bunu sakladığı için bir güzel dayak yer ve daha sonra halasının oğluyla evlenmesi için düğün hazırlıklarına başlanır.

halam geldi miray akay

Filmde masumiyetin, temizliğin, saflığın ve dik duruşun yüzü olan Reyhan’ın ise zor zamanları bu olaydan sonra başlar. Babası, yabancı çocuklarla okumasına izin vermediği için Reyhan’ı okuldan alır. Buna karşı hem annesi hem Reyhan dik durmaya çalışsa da gücü yetmez. Nihayetinde kendisinden kat be kat büyük bir adam olan akrabasının oğluyla evlendirilir. Ona karşı da dirense nafiledir. İlk akşamdan sonra kaçar ve sınırı geçmeyi başarır. Yunan tarafının sınır komutanı Reyhan’ı Türk sınır komutanına teslim eder ve çocuklara bu zalimliği yapan aile büyüklerini tutuklayıp, hapse atarlar.

Reyhan karakterini oynayan Miray Akay’ın oyuncuğuna bayıldım. 13 yaşında bir kızı canlandıran Miray Akay, muhteşem oynamış. Bence bu filmin Türk sineması için en büyük kazanımı  en başta Miray Akay, daha sonra Melisa Celayir ve Halil karakterini oynayan Tunç Oral’dır. Bu çocuklar, bu yaşta, bu performansı gösterebiliyorlarsa ileriki yaşlarında -özellikle Miray Akay- Türk sinemasına isimlerini yazdıracaklardır.

halam geldi resimleri

Akraba evliliği sonucu doğan engelli olan çocukların durumunu, aile içi şiddetin kadınlar ve çocuklar üzerinde kurduğu baskıyı, çocuk yaşta zorla evlendirilen kızların dramını, sahteciliğe, rüşvete bulaşmış devlet kurumlarının çürümüşlüğünü gözler önüne seren bu film gerçek hayattan alınmıştır. 2013 yılı Altın Portakal Film Festivali’nde Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü alan filmde Burçin Terzioğlu, Necip Memili, Tugay Mercan, Dilek Çelebi, Turgay Tanülkü gibi oyuncular da görev almış.

Filmde derinlemesine işlenebilecek farklı farklı konular ve bu konulardan çıkabilecek ayrı ayrı filmler olabileceği için her konunun işlenmeye çalışılması biraz zorlama gibi olmuş. Onu da anlatayım, bunu da anlatayım düşüncesi yani dramı yükleme düşüncesi bazı seyircileri bunaltıp filmi seyretmemesine, bazılarını ise seyrederken kocaman kocaman ağlamasına bizim gibi seyircileri de boğazımızın düğümlenmesine yol açarak küfür ede ede seyretmemize sebep oldu.

Fragman:

Not: Bu filmi seyrettikten sonra bu düşüncede olan insanlara inat değerli dostum Serkan Çetin’in “Bir Kızı Olmalı İnsanın” yazısını tekrar okuyun. Yazıyı okumak için tıklayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir