Haneke Okumaları 10: Haneke’nin En İyi 6 Filmi

Bir Haneke takipçisi olarak onun filmlerini tek tek inceledikten sonra kendimce bir sıralama yapmaya karar verdim. Sıralamada kişisel beğenilerimin ön planda olduğunu unutmayınız…

6. Cache – Saklı

cache filmi

Çekirdek ailenin mutluluğu kıldan ince bir çizgi üzerinde devam eder. Küçük bir savrulmada her şey ters yüz olabilir. Michael Haneke “Cache” yani “Saklı” filminde, modern dünyanın her daim kutsadığı çekirdek aileyi merkeze almış. Georges (Daniel Auteuil) televizyonlara edebiyat programı yapan ve yazar olan karısı Anne (Juliette Binoche) ile mutlu bir hayat sürmektedir. Bir gün nereden ve kimden geldiği belli olmayan bir paketin içinden bu çekirdek ailenin görüntülerinin çekildiği video kaset çıkar… Yazının devamı için tıklayınız.

5. Fragmente einer Chronologie des Zufalls – Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası

Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası

Modern toplumun en önemli sorunu iletişimsizliktir. Birbirimizden ne kadar kopuk ve bihaber yaşıyoruz. Modern toplum aygıtları bize evrenin büyüklüğünü her gün ispatlasa da aynı zamanda bu aygıtlar dünyayı küresel bir köy haline getirmiştir. Bu iletişimsizlik deryasında bizlerin küresel köy haline gelen dünyada her an birbirimizle aynı ortamda bulunma ihtimalimiz var. Birbirimizden bihaber olsak da kaderimiz bir yerde birleşiyor. Belki bir pazarda, belki bir AVM’de, belki bir bankada, belki de bir parkta ya da bir stadyumda… Yazının devamı için tıklayınız.

4. La Pianiste – Piyanist

piyanist haneke

Viyana Müzik Konservatuarında profesör olarak çalışan Erika Kohut (Isabelle Huppert) orta yaşı geçmiş, annesiyle beraber yaşayan çok başarılı bir müzisyendir. (Görünen kişilik) Kadın kahramanımız olan Erika’nın yaşamını anlamlandırabilmemiz için annesi (Annie Girardot) ile arasındaki ilişkiyi çözümlememiz gerekir. Erika’nın annesi tek kelime ile baskıcı bir annedir. Kızının her işine karışır. Giyimine, davranışlarına, oturmasına, kalkmasına kısacası her şeyine. Yeri geldiğinde kızına tokat atmaktan kaçınmaz. Erika da ona aynı şekilde tepki verdiğinde psikolojik baskı yapar. Erika, düşünün ki, annesiyle aynı yatakta yatar… Yazının devamı için tıklayınız.

3. Das weiße Band – Beyaz Bant

beyaz-bant

Çocukların masumiyeti ya da masumiyetin “çocuk” figüründe temsiline karşı başkaldırı filmi de olan 2009 yapımı “Das weiße Band” Türkçesiyle “Beyaz Bant” filmi ise huzursuzluğun doruklarında dolaştırır seyirciyi. Aile içi çarpık ilişkileri, toplumsal çürümüşlüğü, mahalle baskısını ve şiddeti, sıradanlıktan uzak ve kışkırtıcı bir biçimde seyircinin ruhuna işler. Film boyunca tiksinti uyandıran bir sahne yoktur ancak öyle ustaca sezdirici sahneler koyar ki yönetmen, kafasındakini “afişe etmeden ifşa eder.” (Serkan ÇetinYazısı için tıklayın.)

2. Funny Games – Ölümcül Oyunlar

funny-games

Şiddetin saflığı ve sıradanlığını ise 2007 yapımı “Funny Games” Türkçesiyle “ölümcül oyunlar” adlı filmle seyircinin önüne koyar. Temiz yüzlü ve oldukça eğitimli oldukları belli olan iki gencin, zorla girdikleri bir evde sergiledikleri vahşilik karşısında insan resmen donakalır. Film alışılmış ev baskınları gibi değildir, öğreticidir her şeyden önce, görüntünün nasıl da aldatıcı olduğunu daha ilk planda çarpıverir insanın yüzüne. Paul ve Peter’in temiz ve masum maskelerinin altında yatan yabani ve vahşi yüzleri, bize alt benliğimizi hatırlatır. Vahşi yanımızı, Mr. Hide olan tarafımızı… (Serkan ÇetinYazısı için tıklayın.)

1. Amour – Aşk

amour-filmi

Kuvvetli bir aşk çerçevesinde hayatın bütün gerçekliğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor Haneke. Bir yerlerde hayat tüm hızıyla akarken bir yerlerde insanlar kendi kaderine düşenleri yaşıyor. Bir yerlerde, bir zamanlarda insanlar için zamanın önemi kalmıyor. Sadece yaşanan ve kabullenilmeye çalışılmış acı kaderin yükü çekilmeye çalışılıyor.

Siz hasta yatağınızda yatarken bile herkes, evlatlarınız bile dahi, hayatın akışına ayak uydururlar. Çünkü onlar için hayat her daim devam etmektedir. Siz ise hasta yatağınızda söylemeye çalıştığınız iki kelime ile hayata sımsıkı tutunmaya çalışıyorsunuz… Yazının devamı için tıklayınız.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir